Partnerzy portalu

PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiły zaktualizowany plan przetargów

  • PAP/RAF
  • 4 kwietnia 2021 - 08:51 | Aktualizacja: 4 kwietnia 2021 - 08:53
PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiły zaktualizowany plan przetargów, w którym zadania są podzielone na kwartały i mają wskazaną orientacyjną wartość - poinformował prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

- PLK przedstawiły zaktualizowany bardziej szczegółowy plan przetargowy. Zadania są w podziale na kwartały ze wskazaniem orientacyjnej wartości - powiedział prezes kolejowej spółki.

Dodał, że w marcu ogłoszony został przetarg m.in. na wzmocnienie nasypów na szlaku Naterki - Olsztyn Kortowo oraz przetarg na elektryfikację torów na stacji Zgorzelec.

- W pierwszym półroczu będą ogłoszone przetargi o wartości ok. 2 mld zł. Tym samym PLK wprowadzą wykonawców na wszystkie zadania objęte Krajowym Programem Kolejowym - podkreślił Merchel.

Prezes powiedział też, że kończą się przygotowania projektów z nowej puli, objętej nową perspektywą finasowania.

- W drugim półroczu 2021 PKP Polskie Linie Kolejowe SA będą gotowe, by ogłosić postępowania za kilkanaście miliardów złotych na zadania gotowe już do realizacji - dodał.

Prezes przypomniał, że w samym 2021 roku planowane są do ogłoszenia przetargi za ok. 17 mld zł. Przewidziano prace m.in. na linii nr. 131 Śląsk - porty Trójmiasta, linii 202, linii 38.

Merchel wyjaśnił, że w ramach nowej perspektywy UE planowane są projekty, które mają na celu zwiększenie roli kolei w aglomeracjach m.in. przez rozbudowę i separacje tras dalekobieżnych i aglomeracyjnych.

- Dostosowywane będą linie kolejowe do wymagań sieci bazowej towarowej TEN-T dla przewozów towarowych, które są najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Planowane są inwestycje dla połączenia głównych ośrodków miejskich zmodernizowanymi liniami kolejowymi i dalsze podwyższanie prędkości, co pozwoli na skrócenie czasu przejazdów pomiędzy poszczególnymi miastami - powiedział prezes.

Dodał, że w tym roku zakończą się kolejne inwestycje. Od marca, po ponad 24 latach pociągi znów zatrzymują się na odbudowanej stacji Warszawa Główna. Kompleksowo przebudowana jest stacja w Rzeszowie.

Wśród największych planowanych do zakończenia w tym roku projektów są m.in. modernizacja trasy Wrocław - Poznań na odcinku granica województwa dolnośląskiego Czempiń za 1,5 mld zł. Prace na modernizowanej linii Warszawa - Lublin za łącznie ok. 2 mld zł; na odcinku linii E30 Kędzierzyn Koźle - Opole Groszowice oraz na odcinku Poznań - Wronki - na trasie ze stolicy Wielkopolski do Szczecina. Ponadto zakończy się projekt istotny dla poprawy warunków transportu towarów, czyli modernizacja linii kolejowej na odc. Toszek Północ - Rudziniec Gliwicki - Stare Koźle.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!