PKP: w tym roku ruszy przebudowa zabytkowego dworca w Sochaczewie

- Jak wskazał w poniedziałek Ireneusz Maślany z zarządu PKP, budynek dworca w Sochaczewie to kolejna inwestycja w województwie mazowieckim realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
- Dzięki niej historyczny, bo wzniesiony w latach 1901-1903 dworzec zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych.
- Dodał, że już niebawem ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dworca w Sochaczewie. "I pewnością jeszcze w tym roku rozpoczniemy przebudowę tego zabytkowego dworca" - powiedział Maślany.
Spółka podała, że zgodnie z projektem przebudowy renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Planowane jest jej wyczyszczenie oraz naprawa powstałych ubytków, a także odtworzenie na wzór historycznej lub renowację stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę poszycia dachowego na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej na rąbek stojący. Na fasadzie budynku będzie umieszczony w górnym naświetlu wejścia głównego stylizowany zegar. Całość efektu podkreśli nowa iluminacja.
Według wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela, przebudowa dworca kolejowego w Sochaczewie to ważny punkt w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. "Dzięki tej modernizacji kolejny zabytkowy dworzec stanie się komfortowy, bezpieczny oraz dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością" - ocenił.
Jak zaznaczył wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, przebudowa dworca kolejowego w Sochaczewie to kolejna inwestycja dofinansowana w 85 proc. z Funduszy Europejskich i uzupełniona o środki krajowe. "Dworzec odzyska swój historyczny blask, a jednocześnie będzie bardziej nowoczesny i przyjazny środowisku" - powiedział.
Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki dodał, że każdego dnia "setki mieszkańców mojego rodzinnego miasta korzystają z tego budynku, dojeżdżając do pracy w Warszawie. Ja również jestem jego użytkownikiem. Moje rodzinne miasto zyska prawdziwą perełkę, wizytówkę" - dodał. Jak zaznaczył na Twitterze, to "Polski Ład w praktyce.
Spółka podkreśliła, że dzięki przebudowie dworzec stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille'a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.