Partnerzy portalu

PKP: w tym roku ruszy przebudowa zabytkowego dworca w Sochaczewie

  • PAP/bad
  • 23 sierpnia 2021 - 15:04 | Aktualizacja: 23 sierpnia 2021 - 15:10
W tym roku ruszy przebudowa zabytkowego dworca w Sochaczewie - poinformowała w poniedziałek spółka PKP. Wskazała, że inwestycja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w 85 proc. będzie dofinansowana ze środków europejskich.
  • Jak wskazał w poniedziałek Ireneusz Maślany z zarządu PKP, budynek dworca w Sochaczewie to kolejna inwestycja w województwie mazowieckim realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
  • Dzięki niej historyczny, bo wzniesiony w latach 1901-1903 dworzec zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych.
  • Dodał, że już niebawem ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dworca w Sochaczewie. "I pewnością jeszcze w tym roku rozpoczniemy przebudowę tego zabytkowego dworca" - powiedział Maślany.

Spółka podała, że zgodnie z projektem przebudowy renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Planowane jest jej wyczyszczenie oraz naprawa powstałych ubytków, a także odtworzenie na wzór historycznej lub renowację stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę poszycia dachowego na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej na rąbek stojący. Na fasadzie budynku będzie umieszczony w górnym naświetlu wejścia głównego stylizowany zegar. Całość efektu podkreśli nowa iluminacja.

Według wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela, przebudowa dworca kolejowego w Sochaczewie to ważny punkt w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. "Dzięki tej modernizacji kolejny zabytkowy dworzec stanie się komfortowy, bezpieczny oraz dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością" - ocenił.

Jak zaznaczył wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, przebudowa dworca kolejowego w Sochaczewie to kolejna inwestycja dofinansowana w 85 proc. z Funduszy Europejskich i uzupełniona o środki krajowe. "Dworzec odzyska swój historyczny blask, a jednocześnie będzie bardziej nowoczesny i przyjazny środowisku" - powiedział.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki dodał, że każdego dnia "setki mieszkańców mojego rodzinnego miasta korzystają z tego budynku, dojeżdżając do pracy w Warszawie. Ja również jestem jego użytkownikiem. Moje rodzinne miasto zyska prawdziwą perełkę, wizytówkę" - dodał. Jak zaznaczył na Twitterze, to "Polski Ład w praktyce.

Spółka podkreśliła, że dzięki przebudowie dworzec stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille'a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!