Partnerzy portalu

Plac Defilad bez betonu. Aktywista: to nasza zasługa

O rozpoczęciu przebudowy fragmentu placu Defilad, nazywanego placem Centralnym, poinformował we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Miejski aktywista Jan Śpiewak skomentował tę informację krótko: to nasz pomysł. Chodzi o usunięcie betonu z tego miejsca.

Prezydent Warszawy zapowiedział, że w miejscu pustych betonowych przestrzeni, powstanie pełna zieleni, nowoczesna przestrzeń służąca mieszkańcom i turystom.

Miejski aktywista Jan Śpiewak przypomniał, że wcześniejsze projekty aranżacji placu Centralnego, przedstawione jeszcze w 2017 roku, pełne były betonu.

"Zrobiliśmy wtedy z Miasto Jest Nasze, akcję wokół tego, że jest to skandal. I dopiero po tym, jak wyśmialiśmy te projekty i zaczęliśmy zbierać pomysły na park Centralny, to wtedy dorzucili trochę zieleni. A wcześniej chcieli tam zrobić plac, na którym miały się odbywać wydarzenia multimedialne i było to całkowicie betonowe" - powiedział Śpiewak.

Zaznaczył, że dopiero po naciskach Miasto Jest Nasze i jego, ratusz zrobił kolejny konkurs. "To jest efekt naszej akcji. To nasz pomysł" - skomentował.

Podkreślił, że dobrze, że na placu pojawi się zieleń, ale nie zmienia to faktu, że po drugiej stronie został olbrzymi, betonowy parking. "W mojej ocenie, nadal okolice Pałacu Kultury będą wizualnym śmietniskiem i tej zieleni powinno być znacznie więcej. Tak naprawdę dobrze by było wrócić do koncepcji parku Centralnego" - ocenił.

Prezydent Warszawy podczas wtorkowej konferencji przekazał, że nowy plac będzie miejsce, zielonym i uporządkowanym, ale również będzie nawiązywać do historii miasta.

"Zostanie odwzorowana siatka ulic, które tutaj były przed wojną. Ale samo miejsce będzie inne, nowoczesne i przestronne, z którego wszyscy będziemy dumni. To część przebudowy całego centrum. Wszystkie ulice wokół będą się zmieniać. Bo Warszawa zasługuje na nowe centrum" - powiedział Trzaskowski.

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 109 drzew takich, jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

Na placu powstaną 4 zbiorniki retencyjne, w którym będzie zbierana deszczówka do nawadniania placu. Będą na głębokości 6 a w jednym przypadku nawet 8 metrów.

Do budowy użytych zostanie 6 rodzajów kamienia, z czego znaczna część to kamień odzyskany z rozbiórki tego placu. 1/3 kamienia planowana jest do odzyskania, natomiast reszta uzupełniona zostanie kamieniem skandynawskim - grafitem w trzech kolorach: szarym, czerwonym i zielonym.

Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

Inwestycja ma zakończyć się do końca lipca przyszłego roku.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!