Partnerzy portalu

Podkarpackie: W Sędziszowie Małopolskim powstał nowy dworzec PKP

  • PAP
  • 2 lipca 2020 - 17:04
Ponad 5 mln zł kosztowała budowa nowego dworca PKP w Sędziszowie Małopolskim na Podkarpaciu. Obiekt jest energooszczędny i został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W czwartek został uroczyście oddany do użytku.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W uroczystości udział wzięli m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
  • Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że pierwszą rzeczą, którą widzą turyści, którzy przyjeżdżają do danego miasta jest dworzec, który jest swoistą wizytówką.
  • Ten dworzec to inwestycja, która pokazuje innowacyjność, nowoczesność, która będzie przybliżać nas do tego, aby pokazywać, jak rozwijają się regiony. Dworzec będzie taką wizytówką miasta - powiedziała minister.

Jak zaznaczyła Jarosińska-Jedynak, kolej jest transportem ekologicznym, który jest szczególnie doceniany przez Komisję Europejską. "W nowej perspektywie finansowej ten rodzaj transportu będzie dofinansowany dużymi środkami. Dzisiaj, w ramach obecnej perspektywy finansowej UE na kolej i otoczenie kolei przeznaczamy 40 miliardów złotych, które jest zainwestowane w tego typu przedsięwzięcia, jak tu w Sędziszowie Małopolskim" - powiedziała minister.

Zdaniem Jarosińskiej-Jedynak, takie inwestycje, jak dworzec w Sędziszowie Młp. pokazują, że "rząd premiera Mateusza Morawieckiego, a także prezydent Andrzej Duda" wspierają rozwój małych miejscowości. "To jest ten model rozwoju małych miejscowości, a nie rozwoju ogromnych aglomeracji miejskich. To model zrównoważonego rozwoju małych miejscowości takich jak Sędziszów Małopolski, takich jak przyległe wioski" - powiedziała.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że dworzec w Sędziszowie Małopolskim, jest dowodem na to, że rząd PiS dotrzymuje słowa. "Staramy się być i inwestować wszędzie, bo nie ma Polski A i B, Polska jest jedna" - dodał.

Adamczyk podkreślił, że cieszy się z każdej inwestycji kolejowej, a są one realizowane w każdym zakątku kraju.

W ocenie ministra nowe i remontowane dworce w Polsce to "wyraz dbałości o podróżnych". "Dzisiaj kolej na kolej. Dzisiaj kolej na transport kolejowy, dzisiaj wreszcie kolej na transport ekologiczny, najbardziej wygodny i najbardziej bezpieczny. Pragniemy, aby ten transport był przewidywalny, bo wszystko, co dziś robimy to robimy dla poprawy warunków życia Polaków. Robimy to także w trosce o przyszłe pokolenia. To również zasada zrównoważonego rozwoju, której tak przestrzega premier Morawiecki" - mówił Adamczyk.

Członek zarządu PKP SA Małgorzata Zielińska zaznaczyła w swoim przemówieniu, że dworzec jest bardzo nowoczesnym obiektem. "Obiekt jest w pełni ekologiczny, w pełni samowystarczalny, jest wyposażony w pompy ciepła, w energooszczędne oświetlenie, wyposażony jest w fotowoltaikę. Wyposażony jest także w system, który zarządza tymi wszystkimi technologiami" - powiedziała.

Czytaj też: Dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim został zmodernizowany

Zielińska dodała, że takich dworców jak w Sędziszowie Małopolskim PKP powstanie 40 w całym kraju.

Dworzec w Sędziszowie Małopolskim to budynek parterowy, składający się z dwóch niezależnych części połączonych wiatą. Dworzec dostosowany jest do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, w tym dla osób z niepełnosprawnością.

Wprowadzono tu szereg usprawnień dla osób niedowidzących i niewidzących - ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planem obiektu.

Wewnątrz znajdą się ogrzewana poczekalnia, kasa biletowa z obniżonym okienkiem oraz ogólnodostępne toalety wyposażone w przewijak. Pod wiatą łączącą dwie części dworca umieszczono ławki dla podróżnych oraz stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów. Po zachodniej stronie zlokalizowano parking.

Na dworcu zastosowano również rozwiązania proekologiczne, które w połączeniu z systemem inteligentnego zarządzania budynkiem BMS (Building Management System) sprawią, że dworzec będzie energooszczędny. Kompleks posiada energooszczędne oświetlenie wraz z czujnikami automatycznie dopasowującymi natężenie światła do pory dnia oraz obecności osób na dworcu. Budynek został wyposażony również w systemy odzysku wody deszczowej.

Czytaj też: Miasto buduje KLIMATyczne Centrum

Dworzec został wyposażony w monitoring, sygnalizacje włamania i napadu oraz detekcji i sygnalizacji pożaru. Obiekt zgodnie z obowiązującymi standardami został również wyposażony w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

Dworzec powstał w ramach projektu Innowacyjnych Dworców Systemowych (IDS) realizowanego przez PKP. Projekt ten jest częścią realizowanego przez PKP Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego kolej zmodernizuje i wybuduje od podstaw łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju. Znaczna część z nich to obiekty zabytkowe, które dzięki przebudowie odzyskują dawną świetność.

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP obejmujący budowę nowych, parterowych budynków z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED i pompy ciepła. IDS-y najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymogom podróżnych.

Dworzec w Sędziszowie Młp. kosztował ponad 5 mln zł, ponad 3 mln zł pochodzi z unijnego Programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą obiektu była firma Samson z Niedomic.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!