Partnerzy portalu

Podlaskie: Pod koniec 2020 roku przetargi na obwodnice Sztabina i Suchowoli

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 10 lutego 2020 - 14:02
Pod koniec tego roku mogą być ogłoszone przetargi na budowę obwodnic Sztabina i Suchowoli na drodze krajowej nr 8 Białystok-Augustów - poinformował w Białymstoku szef MEN, pełnomocnik regionalny PiS w Podlaskiem Dariusz Piontkowski.
  • Obwodnice Sztabina i Suchowoli są wśród pięciu obwodnic, które mają powstać w regionie w ramach planu budowy stu obwodnic w Polsce.
  • Prace nad obwodnicami Sztabina i Suchowoli są najbardziej zaawansowane, przetargi na ich budowę mogą być ogłoszone pod koniec 2020 r. Wskazał, że przygotowania do tych inwestycji są na etapie warunków środowiskowych - zaznaczył Dariusz Piontkowski.
  • Na koniec 2021 r. planowane jest natomiast ogłoszenie przetargu na budowę obwodnicy Białobrzegów, również na trasie Białystok-Augustów.

Obwodnice Sztabina i Suchowoli są wśród pięciu obwodnic, które mają powstać w regionie w ramach planu budowy stu obwodnic w Polsce, który w sobotę (8 lutego) zaprezentował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Pozostałe inwestycje w ramach tego programu do realizacji w Podlaskiem to: południowo-wschodnia obwodnica Augustowa (dk16), obwodnica miejscowości Białobrzegi na dk 8 Białystok-Augustów i obwodnica Zambrowa od strony dróg krajowych dr 63 i 66.

Plan budowy stu obwodnic dotyczy lat 2020-2030. "Część tych obwodnic planowana była już wcześniej. Dotychczasowy plan budowy dróg krajowych i autostrad przewidywał wybudowanie ponad 60 takich obwodnic; teraz - zgodnie z zapowiedziami pana ministra (Adamczyka-red.)- plan budowy dróg krajowych i autostrad przewiduje budowę nowych stu obwodnic" - mówił o ogólnopolskim planie Piontkowski.

Przypomniał, że sto obwodnic ma kosztować ok. 28 mld zł. Inwestycje te mają być sfinansowane z Krajowego Funduszu Drogowego (wpływy z opłaty paliwowej, pożyczki, kredyty, obligacje, środki UE, pieniądze z elektronicznego poboru opłat za przejazdy). Łącznie ma powstać ponad 820 km nowych dróg. Wszystkie przedsięwzięcia mają wyprowadzić ruch tranzytowy z terenów zurbanizowanych, wpływać na poprawę bezpieczeństwa i ochronę środowiska.

Czytaj też: W 2020 r. ogłoszone zostaną przetargi na kilkanaście obwodnic

Minister Dariusz Piontkowski poinformował, że jeśli chodzi o plan w Podlaskiem, to prace nad obwodnicami Sztabina i Suchowoli są najbardziej zaawansowane, przetargi na ich budowę mogą być ogłoszone pod koniec 2020 r. Wskazał, że przygotowania do tych inwestycji (w GDDKiA-red.) są na etapie warunków środowiskowych, trwają prace nad koncepcją obwodnicy Suchowoli.

Na koniec 2021 r. planowane jest natomiast ogłoszenie przetargu na budowę obwodnicy Białobrzegów, również na trasie Białystok-Augustów. Piontkowski powiedział, że szacuje się, iż budowa obwodnicy Suchowoli powinna skrócić czas przejazdu trasą Białystok-Augustów o 10-15 minut.

Dariusz Piontkowski zaznaczył, że w ramach obecnie przygotowywanej w GDDKiA modernizacji drogi Białystok-Augustów, trasa ta ma być rozbudowana w wariancie tzw. dwa plus jeden (czyli dwa pasy ruchu w jedną stronę, naprzemiennie z jednym z naprzeciwka). Dodał, że w ciągu "trzech, czterech" najbliższych lat nie będzie realną zmiana tych inwestycji do wariantu drogi ekspresowej.

Mniej zaawansowane są prace nad tzw. południowo-wschodnią obwodnicą Augustowa - mówił Piontkowski. Zaznaczył że wciąż rozważane są różne warianty jej przebiegu, a będzie ona trudna do realizacji ze względu na zabudowę, tereny bagienne, jeziora. Inwestycja ma być najwcześniej realizowana na koniec 2022 r.

Minister zaznaczył, że mowa o terminach "przybliżonych". "Ponieważ nie wiemy jak będzie z protestami społecznymi, z uzyskiwaniem warunków środowiskowych, w związku z tym te terminy mogą się jeszcze przesunąć" - zaznaczył Piontkowski.

Ostatnią z planowanych obwodnic jest południowo-zachodnia obwodnica Zambrowa od strony dk 63 i 66.(Zambrów ma obwodnicę w ciągu drogi S8 Warszawa-Białystok). Dariusz Piontkowski poinformował, że tu prace są najmniej zaawansowane, przetarg miałby być ogłoszony najwcześniej w 2023 r.

Ministerstwo infrastruktury podaje w informacjach o planowanych inwestycjach, że obwodnice Sztabina i Suchowoli mają powstać w latach 2023-2025 r. Podano też orientacyjne koszty tych obwodnic. Budowa obwodnicy Sztabina (5,7 km) miałaby kosztować ok. 272 mln zł, obwodnica Suchowoli (15,3 km) - ok. 570 mln zł. Trwają prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym dla planowanej obwodnicy Augustowa w ciągu dk 16.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!