Partner portalu

Polskie dworce - niegdyś perły dziś rudery

Stan techniczny wielu dworców kolejowych jest alarmujący. Zobacz jak niegdyś imponujące perły architektury stały się zapadającymi ruderami.

Samorządy coraz częściej zwracają uwagę na to, że jak kraj długi i szeroki w Polsce w końcu trzeba rozwiązać problem niszczejących dworców kolejowych. Niektórzy starają się modernizować budynki jednak przeszkodą są m.in. brak pieniędzy oraz przepisy prawne, zwłaszcza dotyczące planowania przestrzennego i gospodarowania nieruchomościami.

Czytaj też: Samorządy chcą rewitalizacji dworców

Czytaj też: Nie tylko pieniądzy, ale też dobrej woli PKP potrzeba do rewitalizacji dworców

Samorządy alarmując, że problem z dworcami jest poważny mają rację. Żeby sie o tym przekonać wystarczy spojrzeć na kilka przykładów zrujnowanych polskich budynków stacyjnych.

Dworzec Lubin Górniczy, należący obecnie do PKP, powstał w 1869 roku. W latach 80-tych zajął trzecie miejsce w konkursie na najładniejszy dworzec w okręgu dolnośląskim. W budynku istniała wtedy m.in. kawiarnia i kolejarska świetlica. Od 2005 roku obiekt jest zamknięty i niszczeje.

Władze Lubinia informują, że w najbliższym czasie obiekt zostanie przekazany miastu. Prezydent planuje zburzyć cały obiekt i wybudować tam centrum przesiadkowe, skupiające komunikację z całego miasta.

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE5

  • JERRY 2012-08-03 18:23:30
    widzę że mój filmik zamieścili :)
  • JÓM 2011-10-19 21:25:07
    cóż w tym dziwnego - kiedyś perły dziś ruiny - to naturalne jeżeli się o te perły nie dba, nie pielęgnuje to kwestią czasu jest jedynie kiedy staną się ruinami. Wniosek z tego taki, że zawsze trzeba o swe perły dbać i nie dopuścić by stały się ruinami. Myślę, że są ludzie którzy mają tego świadomość... prawdaż?  rozwiń
  • gkalewski 2011-10-19 14:23:26
    Właśnie oto chodziło - Marco Polo -żeby społeczeństwo nie było obywatelskie tylko zbieraniną skłóconych ze sobą baranów. Takim stadem lepiej jest kierować - zdalnie. A komunikacja jest ograniczana, żeby nie wytworzyła się groźna dla polskiego XVIII w. kapitalizmu - więź wspólnoty!!! ...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!