Partnerzy portalu

Południowa obwodnica Morawicy do 2026 roku

Umowę na zaprojektowanie i budowę południowej obwodnicy Morawicy podpisano środę w świętokrzyskim urzędzie marszałkowskim. Nowa trasa połączy drogę wojewódzką numer 766 z powstającą obwodnicą miasta w ciągu krajowej "73". Budowa ma się zakończyć w 2026 roku.
  • Południowa obwodnica Morawicy będzie mieć długość około 2,6 km. Przetarg na opracowanie dokumentacji i prace budowlane wygrała firma Fabe Polska, która będzie miała 35 miesięcy na realizację inwestycji.
  • Nowa trasa połączy drogę wojewódzką numer 766 Morawica - Pińczów z powstającą obwodnicą miasta w ciągu drogi krajowej numer 73. Droga zostanie poprowadzona na południowy wschód od Morawicy i odciąży miejscowość od dużego ruchu z kierunku Pińczowa.
  • Przewidywana wartość inwestycji wraz z odszkodowaniami za przejęcie nieruchomości to ponad 78 mln zł. Na realizacje zadania samorząd otrzymał ponad 27,5 mln zł dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Południowa obwodnica Morawicy będzie mieć około 2,6 km długości

Południowa obwodnica Morawicy ma mieć długość około 2,6 km. Przetarg na opracowanie dokumentacji i prace budowlane wygrała firma Fabe Polska, która będzie miała 35 miesięcy na realizację inwestycji.

"Dzięki obwodnicy odciążone zostanie centrum Morawicy, co znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców" - podkreślił członek zarządu województwa świętokrzyskiego Tomasz Jamka odpowiedzialny w urzędzie za inwestycje drogowe. "Firma Fabe w tej chwili realizuje również obwodnicę Starachowic, prace przebiegają tam zgodnie z planem i harmonogramem. Liczymy, że podobnie będzie przy budowie obwodnicy w Morawicy" - dodał.

Burmistrz Morawicy Marian Buras podkreślił, że w rejonie drogi 766 rozwija się strefa ekonomiczna. "Mamy tam ponad 100 hektarów przeznaczonych na inwestycję, z czego już około 50 hektarów znalazło inwestorów. Obwodnica będzie służyła wszystkim mieszańcom i przyczyni się również do rozwoju naszej strefy ekonomicznej" - zaznaczył samorządowiec.

Obwodnica połączy drogę wojewódzką numer 766 z powstającą obwodnicą w ciągu drogi krajowej numer 73

Nowa trasa połączy drogę wojewódzką numer 766 Morawica - Pińczów z powstającą obwodnicą miasta w ciągu drogi krajowej numer 73. Droga zostanie poprowadzona na południowy wschód od Morawicy i odciąży miejscowość od dużego ruchu z kierunku Pińczowa.

"Jako samorząd zarządzamy ponad 1100 km dróg wojewódzkich. Nasze wydatki na transport to ponad 50 proc. budżetu, który zamyka się kwotą około mld zł. Budowa obwodnicy Morawicy to kolejny krok, aby poprawiać infrastrukturę drogową w regionie i zwiększać bezpieczeństwo" - mówił marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Przewidywana wartość inwestycji wraz z odszkodowaniami za przejęcie nieruchomości to ponad 78 mln zł. Na realizacje zadania samorząd otrzymał ponad 27,5 mln zł dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Obwodnica Morawicy ma zostać oddana do użytku w pierwszej połowie 2026 rok

"Morawica jest bardzo newralgicznym węzłem komunikacyjnym, dlatego z pewnością obwodnica w ciągu drogi wojewódzkiej 766, jak również ta wzdłuż drogi krajowej nr 73 zdecydowanie poprawią warunku życia mieszkańców. Ponadto liczę, że przy realizacji tego przedsięwzięcia wykonawca wykorzysta potencjał sprawdzonych podwykonawców z regionu, a także zasoby naturalne m.in. w postaci kruszyw" - powiedział uczestniczący w środowej konferencji senator Krzysztof Słoń.

Droga ma zostać oddana do użytku w pierwszej połowie 2026 roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!