Partner portalu

Ponad 3,3 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa na remont gorzowskiej katedry

Diecezja zielonogórsko-gorzowska otrzyma w tym roku z rezerwy ogólnej budżetu państwa ponad 3,3 mln zł na remont wieży gorzowskiej katedry uszkodzonej podczas lipcowego pożaru. O przyznaniu środków poinformowała w Gorzowie Wlkp. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

• Wstępnie koszty remontu wieży gorzowskiej katedry oszacowano na 10-12 mln zł.

• Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca br.

• Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

"Decyzją premier Beaty Szydło z rezerwy ogólnej budżetu państwa na remont spalonej wieży katedralnej zostały przeznaczone środki w wysokości 3 mln 360 tys. zł i te pieniądze przez budżet pana wojewody zostaną przekazane na odbudowę wieży katedralnej" - powiedziała na popołudniowej konferencji prasowej przed katedrą w Gorzowie minister Rafalska.

Minister przypomniała, że pomoc w odbudowie katedry premier zapowiedziała jeszcze, kiedy katedralna wieża płonęła.

"Pani premier po moim telefonie złożyła wtedy deklarację, z której dzisiaj się wywiązujemy. Są pieniądze, pieniądze jeszcze w tym roku, na szybką odbudowę" - dodała Rafalska.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział, że informacja o przyznaniu środków dotarła do niego w piątek (8 września).

"Dokładnie jest to zarządzenie nr 103 podpisane 7 września przez panią premier Beatę Szydło, zwiększające środki w budżecie wojewody lubuskiego, o kwotę, o której pani minister wspomniała, 3 mln 360 tys. zł na renowację wieży i renowację organów katedry. Myślę, że informacja ogromnie radosna dla gorzowian, ale i dla całej diecezji, bo przecież mówimy o matce kościołów diecezji" - dodał Dajczak.

Wojewoda wyraził nadzieję, że za rok katedra będzie otwarta w takiej "świetności", w jakiej była przed pożarem.

"Eksperci zakończyli swoją pracę, to jest bardzo ważne, bo ta ekspertyza była potrzebna. W tej chwili została wybrana już firma, to jest firma z Wrocławia, która przygotowuje projekt techniczny. On powinien być gotowy do połowy października, także te prace, konkretne prace budowlane w październiku powinny się rozpocząć" - mówił wojewoda.

Jak poinformował rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha, wstępnie koszty remontu wieży gorzowskiej katedry oszacowano na 10-12 mln zł. Diecezja zielonogórsko-gorzowska utworzyła specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry.

"Pieniądze przyznane z rezerwy ogólnej budżetu państwa zostaną przeznaczone na prace przygotowawcze do zasadniczej części remontu wieży, m.in. na wykonanie rusztowań i ściągnięcie kopuły. Ponadto pomogą wyremontować katedralne organy" - powiedział ks. Sapieha.

Dodał, że z wnioskiem o przyznanie w tym roku środków w tej wysokości, za pośrednictwem wojewody, zwrócił się do premier biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca br. Strażacy walczyli z żywiołem przez wiele godzin. Opanowali go następnego dnia. Część wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Ogień strawił dwie kondygnacje, dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy. Śledztwo ws. pożaru prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny.

Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Zobacz nasze najnowsze 1x1 z Jerzym Polaczkiem z PiS. Czy województwo straci wpływ na ważny port lotniczy?

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!