Partnerzy portalu

Potrzebna modernizacja wału przeciwpowodziowego wzdłuż Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej

• Konieczna jest modernizacja wału przeciwpowodziowego na lewym brzegu Wisły wzdłuż Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej.
• Chodzi m.in. o wzmocnienie korpusu budowli na niektórych odcinkach i zabezpieczenie jej stalowymi siatkami, chroniącymi przed penetracją bobrów.

Wał wzdłuż Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej o długości ok. 30 km przebiega przez cztery gminy woj. mazowieckiego: Młodzieszyn, Iłów, Słubice i Gąbin. Dolina położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie środkowego odcinka Wisły. W 2010 r. przerwanie wału w miejscowości Świniary doprowadziło do powodzi, która najbardziej dotknęła dwie gminy: Słubice i Gąbin, położone w pobliżu Płocka.

"Mając na uwadze charakter Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej oraz zdarzenia powodziowe, jakie miały tam miejsce w przeszłości, wykonanie modernizacji obwałowania ma charakter priorytetowy" - podkreślił płocki oddział Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW) w Warszawie, odpowiadając na pytania, dotyczące stanu technicznego budowli i planów jej przebudowy.

Czytaj też: Strefy zalewowe, inwestycje hydrologiczne: powódź w dorzeczu górnej Wisły

WZMiUW zaznaczył, że z uwagi na lokalizację i znaczenie wału dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wnioskował o uwzględnienie jego modernizacji w całości w "Planie zarządzania ryzykiem powodziowym dla regionu wodnego Środkowej Wisły na lata 2016-21". Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 90 mln zł. Jak przyznał płocki oddział WZMiUW, na obecnym etapie nie ma konkretnych informacji, kiedy przedsięwzięcie będzie zrealizowane i jakie będą źródła jego finansowania.

Według WZMiUW w niezatwierdzonym jeszcze "Planie zarządzania ryzykiem powodziowym dla regionu wodnego Środkowej Wisły na lata 2016-21" pierwszy etap przebudowy i modernizacji lewego wału rzeki Wisły wzdłuż Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, obejmujący gminy: Młodzieszyn i Iłów "umieszczony zostały jako zadanie buforowe" - oznacza to, że zadanie to znajdzie się na liście inwestycji w drugim cyklu planistycznym z możliwością wcześniej realizacji, w pierwszym cyklu, pod warunkiem uzyskania oszczędności na pozostałych przedsięwzięciach.

W ocenie płockiego oddziału WZMiUW, stan techniczny wału wzdłuż Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej "określony na podstawie przepisów prawa budowlanego ocenia się jako dostateczny". "Wał skutecznie chroni tereny przyległe, jednak jak każda budowla ulega zmianom pod wpływem czynników zewnętrznych, w związku z czym należy ją modernizować. Aby opisywane obwałowanie skutecznie spełniało swoje podstawowe cele należy m. in. odcinkowo skorygować istniejącą geometrię korpusu wału, dogęścić korpus i podłoże wału, wykonać przesłony przeciwfiltracyjne, a także siatki stalowe antybobrowe" - zaznaczono w informacji przekazanej PAP.

WZMiUW przypomniał, że w latach 2014-15 opracowana została dokumentacja "Koncepcja dostosowania wałów Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej w km 1+210 - 35+215 do aktualnych przepływów ekstremalnych w korycie Wisły". Wykonała ją firma Hydron z Warszawy. Dokumentacja ta poddana zostanie obecnie ocenie pod względem zgodności zastosowanych rozwiązań z obowiązującymi przepisami, w tym prawa budowlanego, wodnego i ochrony środowiska, a także proponowanymi rozwiązaniami technicznymi. Ocenę taką przeprowadzi Biuro Studiów i Projektów Gospodarki Wodnej Rolnictwa "Bipromel" z Warszawy. Podmiot ten został wybrany z końcem lutego w przetargu z ofertę ponad 19,6 tys. zł na wykonanie analizy.

W 2010 r. wezbrana Wisła zalała dwukrotnie część Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej. Powódź dotknęła wówczas najbardziej gminę Słubice i sąsiednią gminę Gąbin, najpierw pod koniec maja, po przerwaniu przez rzekę wału przeciwpowodziowego w Świniarach oraz na początku czerwca, gdy rzeką spływała druga fala wezbraniowa. W obu gminach zalanych zostało ponad 20 miejscowości i ok. 6 tys. ha zamieszkanych przez 4 tys. osób. Ewakuowano wtedy ponad 2,5 tys. osób i ponad 2 tys. sztuk zwierząt.

W 2011 r. wał w Świniarach naprawiono i wzmocniono. Wykonano też naprawy przepompowni, przepustów, śluz i kanałów. Koszt inwestycji wyniósł ponad 28 mln zł. W 2012 r. dokończono likwidację przecieków wału na długości 5,5 km, w tym w rejonie miejscowości Dobrzyków, Troszyn i Piotrkówek. W 2015 r. płocki oddział WZMiUW informował o zabezpieczeniu 20 proc. wału biegnącego wzdłuż Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej stalowymi siatkami - zakładane na korpus wału chronią one przed bobrami, które kopiąc głębokie nory, osłabiają konstrukcję budowli, zwłaszcza w przypadku wysokich i długotrwałych wezbrań rzek.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!