Partner portalu

Poznań dostanie pieniądze od rządu na przebudowę estakady katowickiej

• Ponad 26 milionów złotych rządowego dofinansowania otrzyma Poznań na przebudowę estakady katowickiej
• Informację przekazał w poniedziałek (30 maja) w Poznaniu minister finansów Paweł Szałamacha.
• Estakada jest elementem jednej z najważniejszych arterii w mieście.

Środki dla Poznania to największe dofinansowanie, jakie dostał pojedynczy samorząd z rezerwy drogowej w 2016 roku. Minister podkreślił, że rząd wspiera ważne inwestycje bez względu na kwestie polityczne. Poznaniem od 2014 roku rządzi Jacek Jaśkowiak, który wygrał wybory samorządowe jako kandydat PO.

Estakada znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 11, wyprowadzającej ruch z Poznania w stronę węzła autostrady A2, a także w stronę Środy Wielkopolskiej i Kalisza. Pod koniec czerwca planowane jest zakończenie prac budowlanych na północnej nitce. Zakończenie całej inwestycji, szacowanej na przeszło 161,4 mln zł, planowane jest na początku 2018 roku.

Minister finansów podpisał w poniedziałek w Poznaniu decyzję, zgodnie z którą miasto otrzyma na przebudowę obiektów inżynierskich nad ul. Inflancką i ul. Chartowo 26 mln 319 tys. zł. Jest to 98 proc. wnioskowanej przez miasto kwoty.

Czytaj też: Chcą budowy drogi i zbierają podpisy, by przekonać rząd

"To dobry przykład współpracy rządu z samorządami terytorialnymi, ze wszystkimi miastami w kraju. Bez względu na to, jak układają się relacje polityczne, rząd robi swoje - uruchamia pieniądze tam, gdzie są potrzebne na inwestycje lokalne" - powiedział Szałamacha.

Środki trafią do miasta w dwóch transzach: w lipcu Poznań otrzyma ponad 10 mln zł, w sierpniu - ponad 15 mln.

"Takich decyzji (o dofinansowaniu inwestycji drogowych) będzie kilkadziesiąt, ale chciałbym podkreślić, że 26 mln zl dla Poznania, to największe pojedyncze dofinansowanie w kraju w tym roku. Jest to spowodowane wagą tej budowy dla miasta i dla Wielkopolski" - powiedział minister finansów.

Zastępca dyrektora wydziału transportu i zieleni poznańskiego magistratu Jan Gosiewski dodał, że miasto już w przeszłości otrzymywało rządowe pieniądze na realizację inwestycji drogowych, jednak nigdy wcześniej pozyskana kwota nie była tak duża.

Czytaj też: Zachodniopomorskie zaczyna remontować drogi

"Dofinansowanie, które otrzyma miasto, w znacznym stopniu pomoże w realizacji tego zadania. Wcześniej dzięki takiemu dofinansowaniu realizowaliśmy m.in. przebudowę węzła Antoninek, czy budowę wiaduktu w ciągu ul. Czechosłowackiej" - podkreślił.

Dyrektor nie chciał zdradzić, czy dodatkowe środki pozyskane przez Poznań z budżetu centralnego pozwolą przeznaczyć miejskie pieniądze na inne inwestycje. Jak zapewnił prace przy budowie estakady przebiegają sprawnie i inwestycja powinna zakończyć się w terminie.

Krzysztof Kaczanowski ze spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformował w poniedziałek, że z końcem czerwca tego roku planowane jest zakończenie robot budowlanych, niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie północnej nitki przebudowywanej estakady.

Czytaj też: Budowa obwodnicy Oświęcimia rozpoczęta

Termin zakończenia całości robót budowlanych wyznaczono na listopad 2017 roku, zaś planowane zakończenie przedmiotu umowy nastąpić ma w lutym 2018 roku.

Rezerwa subwencji ogólnej, tzw. rezerwa drogowa, jest rezerwą budżetową, z której środki są przeznaczone m. in. na dofinansowanie inwestycji i remontów na drogach publicznych. Rokrocznie rząd przeznacza na ten cel ok. 300 mln zł. W tym roku wysokość rezerwy drogowej wyniosła blisko 313 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!