Partnerzy portalu

Poznański Dom Książki odzyska dawną świetność

Pod koniec roku 2024 zakończyć się mają prace budowlane związane z rewitalizacją Domu Książki w centrum Poznania. Powstały w 1975 r. budynek stojący przy ul. Gwarnej jest jednym z najciekawszych przykładów poznańskiego modernizmu.
  • Na dolnych kondygnacjach znajdzie się księgarnia połączona z 300-metrową przestrzenią udostępnianą organizacjom o charakterze prospołecznym.
  • Na pozostałych kondygnacjach znajdzie się 36 mieszkań.
  • Rewitalizacja pozwoli na odtworzenie pierwotnej bryły, układu elewacji, charakterystycznych elementów i detali, w tym unikatowej ceramiki na froncie budynku.

Po zakończeniu rewitalizacji obiekt ma wyglądać podobnie, jak wówczas, gdy oddawano go do użytku. Architekci odwołują się w projekcie do archiwalnych zdjęć i rysunków z tamtego czasu.

Jak powiedział PAP współautor projektu architektonicznego, znawca współczesnej architektury i wykładowca akademicki prof. Piotr Marciniak, Poznań ma szansę odzyskać bardzo istotny z punktu widzenia historii architektury miasta obiekt.

"To jeden z dwóch budynków w Poznaniu najlepiej spełniających pięć zasad nowoczesnej architektury, sformułowanych przez Le Corbusiera, współtwórcę modernizmu. Rewitalizacja pozwoli na odtworzenie pierwotnej bryły, układu elewacji, charakterystycznych elementów i detali, w tym unikatowej ceramiki na froncie budynku" - wyjaśnił.

Księgarnia i strefa społeczna, a na nimi mieszkania

Według planów na dolnych kondygnacjach znajdzie się księgarnia połączona z 300-metrową przestrzenią udostępnianą organizacjom o charakterze prospołecznym. Współpracę z nimi koordynować będzie Fundacja Dom Książki, której założycielami i fundatorami są współwłaściciele spółki będącej inwestorem projektu. Na pozostałych kondygnacjach znajdzie się 36 mieszkań.

Siedmiokondygnacyjny, żelbetowy Dom Książki został zbudowany w miejscu, gdzie przed wojną stała kamienica, zniszczona częściowo podczas działań wojennych. Po wojnie, przy ówczesnej ul. Lampego 13 powstał najpierw Dom Dziecka - tak nazywano wówczas sklepy z artykułami dla dzieci. Ten budynek jednak rozebrano, a w jego miejsce zaprojektowano właśnie przyszłą księgarnię.

Modernistyczny Poznań odzyskuje swój dawny blask

"Jej budowa wpisywała się w bardzo szerokie przedsięwzięcie przebudowy śródmieścia Poznania wg planów z lat 60. Dom Książki jest więc częścią tego samego założenia urbanistycznego, co Okrąglak oraz znajdujący się przy ul. 27 Grudnia budynek Domaru, a tym samym jednym z najciekawszych w mieście zabytków architektury modernistycznej" - podali przedstawiciele inwestora.

Autorami oryginalnego projektu Domu Książki byli Bogdan Bednarek i Zygmunt Łomski. Księgarnia w Poznaniu była jedną z najnowocześniejszych w kraju. W ostatnich latach obiekt ulegał stopniowej degradacji. Dziś kojarzony jest głównie z nośnikiem reklam wizualnych - budynek ma świetną ekspozycję wynikającą z lokalizacji, zamykającej oś widokową Placu Wolności i ul. 27 Grudnia.

Obecny właściciel nieruchomości, to spółka Constructa Plus, która ma doświadczenie w prowadzeniu projektów rewitalizacyjnych. Z jej inicjatywy odbudowana została kamienica Żelazko przy ul. Ogrodowej w Poznaniu, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków poznańskiego Starego Miasta.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!