Partnerzy portalu

Prace modernizacyjne na linii Kraków Główny Towarowy - Rudzice

Trwają prace modernizacyjne na linii Kraków Główny Towarowy – Rudzice - to kolejny projekt PKP Polskich Linii Kolejowych SA realizowany w aglomeracji krakowskiej – poinformował PAP w czwartek rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

W lipcu rozpoczęły się prace przygotowawcze na zamkniętym torze nr 1 na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów. Zasadnicze roboty zaplanowane są od września br.

Jak zapewnił rzecznik, inwestor i wykonawcy współpracują ze wszystkimi służbami, aby inwestycja przebiegała sprawnie i aby zminimalizować zmiany dla pasażerów i mieszkańców Krakowa.

Umowę na modernizację odcinka linii kolejowej Kraków Główny Towarowy - Rudzice za ok. 966 mln zł PKP PLK podpisały w połowie kwietnia z wykonawcą inwestycji - konsorcjum Strabag/Krakowskie Zakłady Automatyki.

Inwestycja "Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej" ma poprawić komfort podróży, bezpieczeństwo oraz dostępność do kolei. Nowe węzły przesiadkowe zwiększą integrację kolei z komunikacją miejską.

Z kolei, budowa dodatkowych torów na odcinkach Kraków Główny - Kraków Płaszów oraz Kraków Płaszów - Kraków Bieżanów umożliwi uruchomienie większej liczby połączeń kolejowych, dalekobieżnych i w ruchu aglomeracyjnym.

W ramach inwestycji przebudowanych zostanie osiem przystanków oraz stacji. Wybudowane zostaną dwa nowe przystanki Kraków Grzegórzki i Kraków Złocień. Wszystkie będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Na peronach zostanie uruchomiony nowoczesny system informacji.

Powstaną dwa dwustumetrowe mosty na Wiśle. Zmodernizowanych zostanie prawie 20 km linii, przebudowanych 55 km sieci trakcyjnej i 200 rozjazdów.

Dwa nowoczesne lokalne centra sterowania będą odpowiadały za sprawne i bezpieczne kierowanie ruchem pociągów. Roboty obejmą 56 obiektów inżynieryjnych. Wybudowane zostaną 22 nowe obiekty: wiadukty, przepusty, przejścia podziemne, estakady i kładki dla pieszych.

Od ul. Kopernika do ul. Miodowej w miejsce obecnego nasypu wybudowana zostanie 850-metrowa estakada. Obiekt nie tylko uwolni nową przestrzeń w centrum miasta, ale przyczyni się także do usprawnienia ruchu. Całkowicie przebudowany zostanie wiadukt na ul. Łokietka, a dzięki poszerzeniu jezdni do 6 m ruch będzie odbywał się dwukierunkowo.

Nowy obiekt na ul. Miodowej zapewni bezpieczne przejścia pod torami - oddzielony będzie ruch kołowy od rowerowego i pieszego.

Wraz z budową przystanku "Złocień" przebudowany zostanie także most nad rzeką Serafą i ul. Złocieniową. Poszerzenie jezdni do 5 m umożliwi ruch samochodowy, a pobliskie osiedle uzyska wygodny dostęp do sieci drogowej miasta. Będzie bezkolizyjne dojście na perony nowego przystanku.

Jak podaje PKP PLK, w regionie, w ramach Krajowego Programu Kolejowego, realizowane są projekty na ponad 4 mld zł. Wszystkie są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Przedsięwzięcia otwierają możliwości kolei w mieście, regionie i Polsce.

Koszt projektu "Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej" wynosi ok. 966 mln zł netto. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!