Partnerzy portalu

Prezydent Dąbrowy Górniczej: inwestowanie to element walki z kryzysem

- Nie możemy zrezygnować z inwestycji, które są ukierunkowane na rozwój gospodarczy i rozwój infrastruktury miasta, dlatego że byłoby to nieodpowiedzialne – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. Przyznaje jednak, że jego miastu łatwiej przyciągać inwestorów m.in. dlatego, że markę dobrego miejsca na inwestycje wyrobiło sobie znacznie wcześniej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ten rok jest trudny jeśli chodzi o finanse w samorządach. Gminy zaciskają pasa i rezygnują z wielu wydatków inwestycyjnych. Ale nie z wszystkich.

- Nie możemy zrezygnować z inwestycji, które są ukierunkowane na rozwój gospodarczy i rozwój infrastruktury miasta, dlatego że byłoby to nieodpowiedzialne – mówi w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. – Mocno analizujemy, jakie są wpływy do budżetu miasta. Jesteśmy zaniepokojeni, mamy deficyt, ale uważamy, że elementem walki z kryzysem jest inwestowanie, ale inwestowanie w rozwój gospodarczy – dodaje.

W mieście do końca września zostanie przygotowanych kilkanaście jednohektarowych działek z przeznaczeniem na sprzedaż. - Widzimy, że wielu inwestorów jest zainteresowanych zakupem ziemi, bo uciekając z lokat chcą inwestować – tłumaczy samorządowiec.

Zapraszamy do centrum

Miasto inwestuje w infrastrukturę, głównie transportową stąd realizacja wartego ponad 200 mln zł centrum przesiadkowego. To inwestycja realizowana wspólnie z PKP PLK oraz Metropolią Gornośląsko-Zagłębiowską.

Jednak oczkiem w głowie prezydenta jest projekt Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej. 4-hektarowy teren Fabryki Obrabiarek Defum od końca XIX wieku był całkowicie zamknięty dla mieszkańców. Teraz ma tu powstać tętniące życiem serce Dąbrowy Górniczej.

- Szukamy inwestorów, traktujemy nasze przyszłe centrum miasta również jako strefę ekonomiczną – – podkreśla Bazylak.

Przypomnijmy, że od połowy 2018 r. regulacja zniosła granice stref (SSE) i związek strefowych przywilejów dla inwestorów z lokalizacją inwestycji. De facto cała Polska stała się strefą ekonomiczną. Czy dzięki temu miastu teraz łatwiej o inwestorów?  Zdaniem Bazylaka inwestorzy wybierają teraz Dąbrowę, bo wcześniej potrafiła przygotować tereny i pokazać swoje atuty.

- Zainwestowaliśmy 170 mln w przygotowanie terenów, w drogę dojazdową w momencie, kiedy wiedzieliśmy, że pozyskujemy inwestorów do strefy – odpowiada prezydent Dąbrowy Górniczej.- Zbudowaliśmy markę i przygotowaliśmy się do inwestycji jeszcze w warunkach, kiedy mieliśmy pewność, że będzie to atrakcyjne dla inwestorów, a więc ryzyko było mniejsze.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!