Partnerzy portalu

Program 100 obwodnic: Powstanie obwodnica Świerklańca i Nakła Śląskiego

Do 2028 roku powinna powstać obwodnica Świerklańca i Nakła Śląskiego, która odciąży z ruchu samochodowego obie te miejscowości - zapowiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Inwestycja będzie realizowana w ramach rządowego programu 100 obwodnic.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Podpisany program inwestycyjny umożliwia rozpoczęcia prac przedprojektowych, wyznaczenie szlaku obwodnicy, uzyskanie decyzji środowiskowej, a później zaprojektowanie i budowę obwodnicy.
  • Droga odciąży Świerklaniec i Nakło Śląskie, a także m.in. Tąpkowice, Celiny i Niezdarę. Budowa obwodnicy powinna rozpocząć się w 2025, a zakończyć w 2028 r.
  • Jej koszt wyniesie kilkaset milionów złotych.Inwestycja na zostać ukończona do 2028 roku.

W piątek w Świerklańcu Weber, z udziałem posłów i samorządowców, podpisał program inwestycyjny na budowę obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 78. Obwodnica odciąży okoliczne miejscowości, zwłaszcza z ruchu tranzytowego. Dziś każdej doby przejeżdża tędy kilkanaście tysięcy pojazdów.

"Każdy Polak ma prawo do mieszkania w bezpiecznej okolicy, każdy Polak ma prawo do mieszkania w zdrowej, bezpiecznej miejscowości, a program 100 obwodnic ma właśnie zapewnić takie spokojne i bezpieczne warunki do mieszkania" - zaznaczył Weber.

Podpisany w piątek program inwestycyjny umożliwia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęcia prac przedprojektowych, wyznaczenie szlaku obwodnicy, uzyskanie decyzji środowiskowej, a później zaprojektowanie i budowę obwodnicy. Jej koszt wyniesie kilkaset milionów złotych. Droga odciąży Świerklaniec i Nakło Śląskie, a także m.in. Tąpkowice, Celiny i Niezdarę. Budowa obwodnicy powinna rozpocząć się w 2025, a zakończyć w 2028 r.

Weber mówił, że obecnie w całym kraju budowanych jest kilkadziesiąt obwodnic. Dzięki programowi 100 obwodnic powstaną drogi wokół mniejszych i średnich miejscowości. Jak oświadczył wiceminister, rządzącym zależy, by Polska rozwijała się równomiernie, dlatego inwestycje drogowe zaplanowano także w małych miejscowościach. Wiceminister ocenił, że obwodnica Świerklańca, o której mówiło się od lat, jest "niezbędna".

"Rzeczywiście marzyliśmy o tej inwestycji (...) Dziś już marzymy i myślimy o roku 2028 i o tym, że będzie spokojniej" - powiedziała Izabela Domogała z zarządu woj. śląskiego, która jest mieszkanką Świerklańca. Podziękowała za wykonanie pierwszego kroku w realizacji inwestycji.

Wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl podkreślił, że o obwodnicy lokalna społeczność rozmawia od dawna, jednak dotychczas kończyło się to wyłącznie na pomysłach i koncepcjach. "Dziś to jest pierwszy konkret, gdzie podpisana jest umowa i prace się rozpoczną. Dzięki temu my, jako samorządowcy i mieszkańcy, możemy mieć pewność, że ta obwodnica powstanie" - powiedział Cyl.

"Politycy właśnie zrobili swoje i teraz trzeba się wziąć do roboty, a tę robotę oddział w Katowicach umie wykonać, wiemy jak to robić (…) Nie musimy powtarzać jak bardzo oczekiwana i ważna jest ta inwestycja z punktu widzenia społecznego i środowiskowego" - oświadczył dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marek Niełacny.

Jak podaje resort infrastruktury, obwodnica będzie przebiegać będzie po terenie, na którym obecnie znajdują się lasy i pola uprawne. Jej korytarz zostanie wytyczony po nowym śladzie jako droga główna ruchu przyspieszonego (GP) o przekroju jednojezdniowym z dwoma pasami ruchu. Konstrukcja nawierzchni dostosowana będzie do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś.

W ramach rządowego programu na lata 2020-2030 ma postać 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych. Główne cele opracowanego w resorcie infrastruktury to poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Łączny koszt realizacji programu szacowany jest na ok. 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!