Partnerzy portalu

Program 100 obwodnic: w budowie inwestycje za prawie 2,6 mld zł

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje 13 inwestycji w Programie budowy 100 obwodnic (PB100) o wartości 2 mld 570 mln zł i długości 105,3 km - poinformował rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

Jak przekazał rzecznik, budowana jest obwodnica Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79, obwodnica Pułtuska w ciągu drogi krajowej nr 61, obwodnica Suchowoli w ciągu drogi krajowej nr 8, obwodnica Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8, obwodnica Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42, obwodnica Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12, obwodnica Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72, obwodnica Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15, obwodnica Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32, obwodnica Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32, obwodnica Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31, obwodnica Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20 i obwodnica Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22.

Huptyś poinformował też, że w trakcie postępowania przetargowego są trzy zadania o wartości 389,6 mln zł i długości 12,6 km. Są to: obwodnica Dzwoli w ciągu drogi krajowej nr 74, obwodnica Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74 i obwodnica Gąsek w ciągu drogi krajowej nr 65.

Kierowcy mogą już korzystać z dwóch obwodnic z PB100: Smolajn na drodze krajowej nr 51 o długości 1,7 km oraz Brzezia na drodze krajowej nr 25 o długości 4,5 km. Pozostałe inwestycje (82 zadania) są na etapie prac przygotowawczych.

Wszystkie obwodnice, jakie powstaną w ramach PB100, będą drogami klasy GP (główne ruchu przyspieszonego). Większość z nich będzie miała przekrój jednojezdniowy, ale tam, gdzie drogi te będą przebiegać w terenie zurbanizowanym, a w ramach prac przygotowawczych prognozowane jest duże natężenie ruchu, powstaną jako dwujezdniowe.

Głównym beneficjentem PB100 są mieszkańcy miast i miejscowości, którzy szczególnie odczuwają skutki ruchu drogowego. Podstawowym celem budowy obwodnic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast i miasteczek. Na realizację programu rząd przeznaczy 28 mld zł. Za realizację programu odpowiada GDDKiA.

KOMENTARZE2

  • samorządowy drogowiec 2023-03-28 18:01:08
    czy ten artykuł piszący przeczytał? w trzech miejscach podano koszt programu i trzy różne liczby, ludzie ogarnijcie się!
  • ryszar 2023-03-27 09:28:52
    ciekawe,która gmina,region pierwsza otworzy tuż przy ekspresówce okno informacyjno,handlowo gospodarczo kulturalne , a my po drododze zachęceni prawdziwym lokalnym jedzeniem itd, może z czasem zajrzymy głębiej

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!