Partner portalu

Przenosiny bunkra zamiast rozbiórki

  • PAP
  • 3 listopada 2010 - 14:18
Przenosiny ważącego 464 tony poniemieckiego schronu bojowego, który blokuje budowę drogi ekspresowej z Warszawy do Gdańska - odbędą się w czwartek w Witramowie k. Olsztynka. Na rozbiórkę bunkra nie zgodził się Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Na rozbiórkę poniemieckiego schronu bojowego nie zezwolił Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie. Dyrekcja dróg krajowych musiała, więc zmienić przebieg projektowanej trasy albo przenieść bunkier w stanie nienaruszonym.

- Zmiana przebiegu drogi wiązałaby się z jej wydłużeniem i zbliżeniem do zabudowań, co wymaga budowy ekranów akustycznych. To wszystko zwiększyłoby koszt inwestycji o dziesiątki milionów złotych, natomiast operacja przeniesienia schronu kosztować będzie ok. 2 mln zł. - podał Karol Głębocki.

Do operacji przygotowywano się kilka tygodni. Bunkier - aby unieść go w całości - obudowany został ważącą 66 ton klatką ze stalowych sztab. Dwa gąsienicowe żurawie, o udźwigu 500 ton każdy, przeniosą klatkę na odległość 50 metrów od drogi.

Bunkier stojący tuż przy drodze nr 7 w Witramowie uniemożliwia budowę dwujezdniowej trasy ekspresowej na odcinku Olsztynek-Nidzica. Inwestycja - wraz z budową obwodnicy Olsztynka - będzie kosztować łącznie 1 177 mln zł.

Schron bojowy SP-96 jest częścią umocnień tzw. Pozycji Olsztyneckiej, wzniesionej przez Niemców w ciągu dwu lat poprzedzających wybuch II wojny światowej. Długość linii obronnej - broniącej Prus Wschodnich od południa - sięga ponad 100 km.

W skład fortyfikacji wchodziło ponad 100 schronów - przeznaczonych dla drużyn piechoty i składu amunicji oraz 11 obiektów bojowych z działkami przeciwpancernymi i bronią maszynową. Obiekt w Witramowie - miał charakter bojowy. Jest jednym z najlepiej zachowanych poniemieckich bunkrów w kraju.

Rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie Karol Głęboki poinformował, że podczas przenoszenia bunkra ruch samochodów na drodze nr 7 Warszawa - Gdańsk nie będzie wstrzymany.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!