Partnerzy portalu

Rekordowa kwota dofinansowania na zabytki w woj. warmińsko-mazurskim

Warmińsko-mazurski konserwator zabytków przyznał finansowe wsparcie właścicielom 60 historycznych obiektów. Łącznie otrzymają oni blisko 4,5 mln zł, co jest rekordowo wysoką kwotą corocznych dotacji.

Blisko 4,5 mln zł dotacji na 60 zabytków w woj. warmińsko mazurskim

"Spośród złożonych 141 wniosków, komisja pozytywnie rozpatrzyła 60, 70 odrzucono ze względu na brak środków finansowych, a 11 niekompletnych pozostawiono bez rozpoznania" - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków Bartłomiej Skrago powiedział, że suma tegorocznych dotacji wynosi 4 mln 485 tys. zł, co jest najwyższą z kwot przyznanych dotychczas przez tę instytucję.

Największą dotację przyznano wspólnocie mieszkaniowej z ul. Zamkowej w Elblągu

Największą z poszczególnych dotacji, tj. 250 tys. zł przyznano wspólnocie mieszkaniowej z ul. Zamkowej w Elblągu na prace konserwatorskie frontowej elewacji kamienicy z początku XX w.

Muzeum Pomnika Historii Frombork - Zespół Katedralny otrzyma 200 tys. zł na prace konserwatorskie gotyckiego poliptyku, wykonanego w 1504 r. na zlecenie wuja Mikołaja Kopernika bp. warmińskiego Łukasza Watzenrode.

Po 150 tys. zł przyznano: powiatowi braniewskiemu na I etap rekonstrukcji stolarki okiennej w zabytkowym budynku dawnego Kolegium Jezuickiego w Braniewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie na prace konserwatorskie elewacji i stolarki w dziedzińcu zamku oraz właścicielowi - zbudowanej w 1909 r. - dawnej Willi Sperlów w Olsztynie na remont dachu.

Dotacje przyznano również parafiom, m.in. na prace restauratorskie przy stropie w kościele p.w. św. Marcina Biskupa w Boleszynie (150 tys.) oraz prace konserwatorskie i stabilizację fundamentów w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu (175 tys.). Zgromadzenie Księży Marianów otrzyma 100 tys. zł na konserwację empory chóru w kościele Nawiedzenia NMP w Sanktuarium w Stoczku Klasztornym.

O pieniądze na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane mogli starać się właściciele obiektów wpisanych do rejestru zabytków - gminy, instytucje, parafie, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prywatne.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!