Partner portalu

RPO Wojeództwa Lubelskiego na lata 2014-2020 - gotowy do przyjęcia

  • PAP
  • 8 stycznia 2015 - 18:52
Komisja Europejska uznała Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 za "gotowy do przyjęcia". Lubelskie ma otrzymać z RPO 2,23 mld euro.

Zarząd województwa lubelskiego w grudniu ubiegłego roku przyjął i przekazał Komisji Europejskiej kolejną wersję RPO. Komisja przyznała mu status "gotowy do przyjęcia". To oznacza praktyczne zakończenie negocjacji, które prowadzone były od września ubiegłego roku.

"Trwają jeszcze wewnętrzne procedury w Komisji Europejskiej. Ostateczne zatwierdzenie programu powinno nastąpić najpóźniej do końca tego kwartału. Pierwsze nabory wniosków chcemy ogłosić w połowie roku" - powiedział PAP w czwartek marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Sosnowski podkreślił, że jest zadowolony z przebiegu i efektu negocjacji RPO, choć - jak zaznaczył - "były one trudne".

"Obligowała nas umowa ramowa, rodzaj szablonu narzucony na cały kraj, której nie było przy poprzednich negocjacjach. To utrudniało uświadamianie negocjatorom ze strony Unii Europejskiej specyfiki naszego regionu. W niektórych sprawach udało się ich przekonać, na przykład jeśli chodzi o nakłady na gospodarkę wodno-ściekową czy strefy inwestycyjne, w innych nie. Nie udało się niestety utrzymać zwiększonych nakładów na drogi lokalne" - powiedział Sosnowski.

"Na drogi lokalne - do których Komisja Europejska zalicza też drogi powiatowe - będzie przeznaczonych 14 proc. wszystkich nakładów na transport, zgodnie z umową ramową. My chcieliśmy, aby to było 27 proc., ale nie dało się tego utrzymać" - dodał Sosnowski.

Lubelskie ma otrzymać 2,23 mld euro na realizację RPO na lata 2014-2020. W okresie 2007-2013 region miał do dyspozycji 1,74 mld euro.

W nowej perspektywie finansowej przeznaczenie pieniędzy z RPO pogrupowano według 14 tzw. osi priorytetowych. Najwięcej środków - ponad 291 mln euro - pochłonąć ma wzmacnianie konkurencyjności przedsiębiorstw, a 271 mln zł ma trafić na poprawę mobilności regionalnej i rozwój ekologicznego transportu.

Prawie 259 mln euro przeznaczono na poprawianie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, sektorze publicznym i mieszkaniowym oraz rozwój gospodarki niskoemisyjnej, zaś niemal 233 mln euro - na zwiększenie dostępności usług zdrowotnych, ograniczanie ubóstwa, poprawę warunków w szkołach i przedszkolach. Prawie 200 mln euro posłużyć ma tworzeniu nowych miejsc pracy i zwalczaniu bezrobocia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!