Partnerzy portalu

Ruda Śląska planuje modernizację jednej z głównych ulic

Modernizację ul. Wolności, prowadzącej z dzielnicy Ruda do rejonu węzła z Drogową Trasą Średnicową, przygotowuje miejscowy samorząd. Władze miasta pozyskały do szacowanej na ponad 40 mln zł inwestycji 12,5 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
  • Ul. Wolności to droga powiatowa o długości 1,7 km, pełniąca ważną rolę w układzie drogowym.
  • Ulica stanowi łącznik centrum dzielnicy Ruda z drogami wojewódzkimi nr 925 i 902 (Drogowa Trasa Średnicowa).
  • Miasto właśnie ogłosiło przetarg dotyczący kompleksowej przebudowy ulicy na całej jej długości.

"To kolejny etap przebudowy głównych dróg w dzielnicy Ruda, którą rozpoczęliśmy w 2018 r, od modernizacji ul. Piastowskiej i budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Brańskiego i Magazynowej" - powiedziała cytowana w informacji miasta jego prezydent Grażyna Dziedzic.

"Inwestycja na ul. Wolności dopełni plan usprawnienia układu komunikacyjnego kluczowego dla północnej części miasta" - wyjaśniła.

Wymieniona zostanie konstrukcja drogi, a jej geometria skorygowana. Jednym z najważniejszych elementów będzie budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Wolności, 1 Maja i Zabrzańskiej. Powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe, oświetlenie, odrębna kanalizacja sanitarna i deszczowa, kanał technologiczny; przebudowana zostanie też sieć energetyczna.

Czytaj też: Bezpieczniejsze przejścia dla pieszych na drogach krajowych. Blisko 200 do modernizacji na Opolszczyźnie

Na przebudowanej ul. Wolności wydzielone zostaną ciągi dla samochodów, rowerzystów i pieszych. Nowe rondo będzie typu turbinowego, z sygnalizacją świetlną. Dodatkowa sygnalizacja świetlna zostanie zainstalowana na skrzyżowaniu ul. Wolności, Kościelnej i Wieniawskiego. Powstaną również miejsca postojowe.

W 2019 r. dobiegła końca przebudowa ul. Piastowskiej, której południowy koniec łączy się z ul. Wolności, a północny kończy się granicą z Bytomiem. Inwestycja kosztowała prawie 29 mln zł. Na budowę nowego mostu nad Bytomką Ruda Śląska otrzymała 1,8 mln zł dotacji z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wykonanie kanalizacji deszczowej zostało dofinansowane na ok. 5 mln zł przez Unię Europejską w ramach projektu zagospodarowania wód opadowych.

W 2019 r. zakończyła się również budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Wolności, Magazynowej i Brańskiego. Koszt tego zadania wyniósł 9 mln zł.

Czytaj też: Osiem ofert w przetargu na budowę odcinka S19 Dukla-Barwinek

Do początku 2015 r. wzdłuż ul. Wolności i Piastowskiej przebiegała jednotorowa linia tramwajowa nr 18, łącząca Bytom z pętlą w rudzkiej dzielnicy Chebzie. Kolejne remonty obu ulic wiążą się z likwidacją jej pozostałości - po modernizacji ul. Wolności ślady dawnej "osiemnastki" znikną niemal całkowicie. Obecnie ul. Wolności i Piastowską kursują jedynie linie autobusowe.

W tegorocznym budżecie Rudy Śląskiej na inwestycje drogowe zaplanowano prawie 144 mln zł. Największe środki dotyczą budowy kolejnego odcinka trasy N-S (59 mln zł w 2022 r.), na drugim miejscu znalazła się przebudowa ul. Wolności (25 mln zł w 2022 r.). Z kolei łącznie w trzech dotychczasowych edycjach RFIL miasto pozyskało ponad 31 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!