Partnerzy portalu

Rusza budowa obwodnicy Tuchowa

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Tuchowa (woj. małopolskie) w ciągu drogi wojewódzkiej 977. Według planów kierowcy pojadą nową trasą w połowie przyszłego roku. Inwestycja kosztująca 63,5 mln zł uzyskała dofinansowanie z funduszy europejskich.

Jak podkreślił wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, na obwodnicę swojego miasta mieszkańcy Tuchowa czekają od kilkudziesięciu lat.

"Już wkrótce w tym miejscu powstanie bezpieczna droga (…). W Małopolsce nie zatrzymaliśmy żadnej inwestycji, dzięki czemu mieszkańcy naszego regionu mają pracę" - podkreślił Smółka podczas uroczystości rozpoczęcia budowy. Podziękował też samorządowcom tej i poprzednich kadencji za zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia.

Obwodnica Tuchowa będzie miała 2,7 km długości. Wyprowadzi ruch samochodowy z centrum miasteczka, przez które obecnie przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy pojazdów dziennie.

Jej trasa zostanie poprowadzona po lewej stronie obecnego mostu na rzece Białej. Przed samym mostem powstanie rondo na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 977. Dalej obwodnica pobiegnie w kierunku Ryglic gdzie rondem połączy się z drogą powiatową. Inwestycję zakończy trzecie rondo, stanowiące połączenie z DW 977 na wysokości Dąbrówki Tuchowskiej.

Na trasie obwodnicy powstaną też dwa wiadukty - nad torami kolejowymi i ulicą Polną oraz most nad rzeką Białą o długości ponad 300 m.

Inwestycja jest realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj" przez firmę Strabag. Zgodnie z planami jej oddanie do użytku nastąpi w połowie 2021 r.

Całkowity koszt zadania wynosi 63,5 mln zł, z czego prawie 49 mln zł pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. 12 mln zł zostanie przekazane z budżetu województwa, a 2,8 mln zł z budżetu gminy Tuchów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!