Partnerzy portalu

Rusza przebudowa dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej

  • PAP/PW
  • Opublikowano: 17 grudnia 2021 - 14:02
Opuszczony dotąd budynek głównego dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie) przekazała wykonawcy do przebudowy i modernizacji spółka PKP SA. Planowany termin zakończenia prac, które wpiszą się w większą inwestycję komunikacyjną lokalnego samorządu, to pierwsza połowa 2023 r.

Jak poinformował w piątek Bartłomiej Sarna, rzecznik spółki PKP SA - właściciela dworca w centrum Dąbrowy Górniczej - tego dnia wykonawcy robót budowlanych przekazano plac budowy. Pochodzący z 1888 r. dworzec, na dawnym szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej, przejdzie metamorfozę z poszanowaniem jego historycznego charakteru; przede wszystkim przywrócona zostanie w nim obsługa podróżnych.

"Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej to kolejna inwestycja, która będzie służyła poprawie komfortu podróżnych. Dzięki niej oraz inwestycjom w infrastrukturę torową oraz tabor, kolej jako środek transportu staje się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla transportu indywidualnego" - powiedział cytowany przez Sarnę wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Andrzej Bittel: to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei

"Rozpoczęcie przebudowy dworca Dąbrowa Górnicza to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnego miasta na prawach powiatu zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej" - dodał wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, przypominając, że prace te są częścią Programu Inwestycji Dworcowych, obejmującego blisko 200 obiektów.
"Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej to inwestycja, dzięki której zostanie przywrócony do obsługi podróżnych ważny dworzec, którego historia sięga kolei warszawsko-wiedeńskiej. Poza tym jest to przedsięwzięcie komplementarne do przebudowy stacji, którą realizuje PKP PLK we współpracy z miastem" - zaznaczył członek zarządu PKP SA Ireneusz Maślany.

Dąbrowa Górnicza to najbardziej wysunięty na północny wschód duży ośrodek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kilka lat temu tamtejszy samorząd rozpoczął program "Promowanie zielonej mobilności...", zakładający budowę oferty komunikacji zbiorowej konkurencyjnej dla transportu indywidualnego.

Współpraca miasta i PKP

Miasto w 2017 r. nawiązało współpracę ws. przedsięwzięcia ze spółkami PKP Polskie Linie Kolejowe oraz PKP SA. Kluczowym założeniem "Promowania zielonej mobilności..." stała się poprawa dostępności do dąbrowskich dworców: w centrum i dzielnicach Gołonóg oraz Ząbkowice (wszystkie położone są na głównej linii kolejowej Gliwice-Katowice-Częstochowa).

Następnie miasto oraz PLK w uzgodnieniu przygotowały projekty, a potem przetargi na prace, które w Ząbkowicach (obejmowały głównie nowy układ komunikacyjny) zostały zakończone w 2019 r., a w centrum i Gołonogu trwają od ub. roku. W ramach obu tych inwestycji powstają m.in. parkingi, przystanki autobusowe, tunele pod torami w miejsce przejazdów oraz połączenia piesze i rowerowe.

Równoległa współpraca miasta z PKP SA dotyczy przygotowania rewitalizacji dwóch dąbrowskich dworców: zabytkowego dworca Dąbrowa Górnicza oraz dworca Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Uzgodniono inwestycje mające umożliwić przywrócenie obsługi pasażerskiej w obu budynkach, umieszczono też oba obiekty w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Dąbrowski dworzec przypomina myszkowski

Zamknięty budynek dworca w centrum Dąbrowy Górniczej jest bardzo podobny do odnowionego w poprzednich latach, oddalonego o ok. 30 km, pochodzącego z lat 80. XIX wieku budynku dworca kolei warszawsko-wiedeńskiej w Myszkowie.

Ogłaszając przetarg dot. dąbrowskiego dworca na tej samej trasie, PKP SA zapowiedziały, że renowacji będzie poddana elewacja budynku: zostanie wyczyszczona i uzupełniona, przy zachowaniu fryzów i innych detali. Odtworzone na wzór historycznych zostaną stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Założona zostanie iluminacja budynku.

Zmieni się też jego wnętrze. Przywrócona zostanie obsługa podróżnych, która będzie odbywała się w holu, pełniącym jednocześnie funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni. Przewidziano częściowo ceglane wykończenie ścian, a częściowo pomalowanie ich w odcieniach szarości. Posadzkę utworzą granitowe płyty.

Poczekalnia będzie wyposażona w ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów. Obok zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, dwa lokale na wynajem, a w zachodnim skrzydle na dwóch kondygnacjach - powierzchnie przeznaczone dla lokalnego samorządu. Resztę pomieszczeń zajmą pomieszczenia techniczne oraz biura.

Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, a pod ziemią - zbiorniki do magazynowania wody deszczowej do spłukiwania toalet. Planowane jest ocieplenie obiektu od wewnątrz i ogrzewanie go za pomocą pomp ciepła. Bezpieczeństwo mają zapewniać systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Otoczenie dworca też do zmiany

Zmienić ma się również otoczenia dworca. Oprócz nowych nawierzchni po stronie wschodniej, powstanie 10 miejsc postojowych oraz wiata rowerowa. Uporządkowana zostanie zieleń, a obok parkingu zaplanowano ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m kw. Zadaniem ok. 2,5 tys. roślin będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.

Projekt przebudowy dworca opracowała GPVT Pracownia Architektoniczna z Poznania. Wykonawcą jest spółka Berger Bau Polska. Łączny koszt przebudowy dworca w Dąbrowie Górniczej to 15,62 mln zł brutto.

Poza budową centrów przesiadkowych przy dworcach kolejowych dąbrowski program "Promowania zielonej mobilności..." zakłada m.in. budowę dróg rowerowych i częściową przebudowę infrastruktury drogowej w ciągu głównych ulic: Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego, równolegle z inwestycją przygotowaną przez spółkę Tramwaje Śląskie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!