Partnerzy portalu

Rząd zapowiada sfinansowanie infrastruktury igrzysk europejskich w Krakowie

  • PAP
  • 5 listopada 2021 - 19:34
Rząd zobowiązał się do sfinansowania rozbudowy lub przebudowy infrastruktury sportowej w związku z planami organizacji igrzysk europejskich – poinformował krakowski magistrat, po rozmowie przedstawicieli miasta ze stroną rządową.
  • Urząd Miasta Krakowa poinformował, że w piątek w Warszawie odbyły się rozmowy o współorganizacji przez Kraków, Małopolskę i Śląsk igrzysk europejskich w 2023 r.
  • Zdaniem krakowskiego magistratu, rząd zobowiązał się do sfinansowania rozbudowy lub przebudowy infrastruktury sportowej.
  • Ostateczna decyzja, czy Kraków przyłączy się do organizacji tej sportowej imprezy zapadnie do końca 2021 r. Decyzja władz miasta jest uzależniona od wsparcia z budżetu państwa pozostałych inwestycji.

W piątkowych rozmowach uczestniczyli minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka. Kraków reprezentowali wiceprezydenci Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej Janusz Kozioł.

- Przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki zapewnili władze Krakowa, że ze środków rządowych sfinansowana zostanie m.in. przebudowa stadionu miejskiego im. Reymana, rozbudowa obiektu na Kolnej czy modernizacja infrastruktury sportowej znajdującej się na terenach Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Górniczo-Hutniczej" - podał magistrat.

 

Oczekiwania miasta

Temat finansowania przez rząd pozostałych, niesportowych inwestycji zostanie poruszony w czasie kolejnych spotkań władz miasta i przedstawicieli obu ministerstw. Odbędą się one po 14 listopada.

Miastu zależy na wsparciu: rozbudowy ul. Okulickiego, zakupu 60 tramwajów typu Lajkonik 2, budowy węzła komunikacyjnego Opatkowice (w trakcie realizacji), budowy Trasy Balickiej oraz dokończenia przebudowy ul. Buszka, w obrębie miasteczka studenckiego, w którym planowana jest wioska igrzysk.

- Reprezentanci rządu zadeklarowali, że wystąpią do Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), by wstrzymano się z podpisywaniem deklaracji, dotyczącej organizacji igrzysk do czasu ostatecznej zgody Krakowa na udział w tym wydarzeniu. Jeśli taka umowa będzie, to zostanie podpisana na przełomie roku - zakomunikował urząd miasta Krakowa.

Dwa lata negocjacji

Kraków uzależnia współorganizację wydarzenia od rządowych gwarancji finansowych, wspierających sportowy i inwestycyjny rozwój miasta. Władze miasta zadeklarowały, że Kraków nie będzie organizować igrzysk na własny koszt.

Negocjacje trwają od ponad dwóch lat. "Do tej pory miasto otrzymało jedynie projekt w sprawie igrzysk europejskich. Brakowało w tym projekcie najważniejszej dla nas rzeczy: zapisu wszystkich inwestycji, które miały być finansowane lub współfinansowane z budżetu państwa na rzecz Krakowa" - podał magistrat.

Prezydent miasta Jacek Majchrowski podkreślił w środę na sesji rady miasta, że jest "bardzo chętny, aby igrzyska europejskie w Polsce i w Krakowie się odbyły, ale nie mogą się one odbyć na koszt mieszkańców".

Wszyscy za, ale jest przepychanka

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) podkreślił we wtorek w Radiu Kraków, że wszystkim zależy na tym, by igrzyska europejskie odbyły się w Krakowie i okolicach.

- Jest oczywiście przepychanka, kto ile ma włożyć do tego pieniędzy i jakie trudy przygotowania ponieść, ale środki są zabezpieczone; są plany modernizacji obiektów już istniejących, ale też pewnych inwestycji - zapewnił.

Poinformował, że "w razie potrzeby" w planie jest też specustawa, która pozwoli przyspieszyć uruchamianie koniecznych inwestycji. "Jednym słowem wydaje mi się, że powinniśmy zdążyć, a w tej chwili opinia rządu - i myślę, że także samorządów, nie tylko krakowskiego - jest taka, że igrzyska powinny się odbyć" - powiedział Terlecki.

Igrzyska europejskie mają się odbyć w 2023 r. w Krakowie i województwie małopolskim. Sportowcy mają rywalizować także w Zakopanem, Tarnowie i Krynicy.

W Krakowie mają się odbyć się następujące dyscypliny: siatkówka, szermierka, pływanie synchroniczne, koszykówka 3x3, rugby 7, kajakarstwo klasyczne, strzelectwo, pięciobój nowoczesny i tenis stołowy, czyli dziewięć dyscyplin, a także dodatkowo dwie dyscypliny pokazowe: teqball i MMA. W kolejnych 11 dyscyplinach sportowcy będą rywalizować w Tarnowie, Krynicy i Zakopanem.

Decyzję o tym, że Kraków i Małopolska będą gościć w 2023 r. III Igrzyska Europejskie podjęły 22 czerwca 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!