Partner portalu

Są dwa nowe warianty zakopianki. Wciąż bez akceptacji

W czwartek, 22 września w Krakowie odbyło się czwarte posiedzenie zespołu zadaniowego ds. przebiegu nowej "zakopianki". Wzięli w nim udział przedstawiciele zainteresowanych gmin, powiatów oraz mieszkańcy. W czasie spotkania przedstawiono dwie propozycje wariantów nowego przebiegu drogi ekspresowej S7. Posiedzenie zakończyło się brakiem wypracowania tzw. wariantu społecznego.
  • Zespół zadaniowy ds. tzw. nowej "zakopianki" przedstawił dwa nowe warianty dla wybudowania trasy z Krakowa do Myślenic.
  • Nie spotkały się one jednak z aprobatą zarówno samorządowców jak i mieszkańców.
  • Wcześniej protesty wstrzymały prace projektowe prowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

- Przedstawione warianty chcemy poddać dalszej dyskusji – wschodni i zachodni. Ten pierwszy jest modyfikacją wariantu szóstego przedstawionego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.

W ten sposób skomentował obecnie proponowane przebiegi "zakopianki” opracowane przez zespół zadaniowy:

- wariant wschodni - rozpoczynający się w węźle autostrady A4 Kraków Bieżanów, omijający od wschodu obszary chronione kopalni soli w Wieliczce, prowadzący przez gminy: Wieliczka, Biskupice, Dobczyce, Siepraw, Myślenice po wschodniej stronie Miasta Myślenice do istniejącej drogi S7 w okolicy miejscowości Stróża,

- wariant zachodni – rozpoczynający się w węźle autostradowym Kraków Kryspinów, prowadzący przez gminy Liszki, Skawina, Sułkowice, Myślenice po zachodniej stronie Myślenic do istniejącego zakończenia drogi ekspresowej S7 w miejscowości Stróża.

Zaproponowane warianty nowej Zakopianki (źródło GDDKiA)
Zaproponowane warianty nowej Zakopianki (źródło GDDKiA)

Droga musi powstać

Podczas czwartkowego spotkania wiceprezydent Jerzy Muzyk wyjaśnił, że planowany odcinek drogi S7 Kraków – Myślenice bezsprzecznie musi zostać zrealizowany.

Czytaj takze: GDDKiA podpisała kolejną umowę związaną z rozbudową Zakopianki

- Nie tylko ze względu na konieczność wyprowadzenia z Krakowa ruchu z północnego odcinka drogi S7 (która docelowo będzie prowadzić na północ Polski), ale również ze względu na fakt, że przeciążenie układu drogowego miasta i jego komunikacyjny paraliż wpływ będą mieć również na gminy sąsiednie i ruch w całej aglomeracji – zaznaczył.

Kompromisu ws. zakopianki brak

Przedstawione warianty spotkały się z kategorycznym sprzeciwem poszczególnych gmin, przez które prowadzą. Jedynie burmistrz miasta i gminy Myślenice zaznaczył, że do odniesienia się do zaprezentowanych wariantów niezbędna jest szczegółowa analiza. Ponadto zgodził się, że realizacja planowanego odcinka drogi S7 jest konieczna, aby zapewnić mieszkańcom poszczególnych gmin warunki do sprawnej komunikacji nie tylko wewnątrz gmin, ale i w podróżach międzygminnych, zwłaszcza do Krakowa.

Zespół zadaniowy pracuje od końca maja. Decyzje w zakresie jego dalszego działania zostaną podjęte przez prezydenta Krakowa.

Propozycje przebiegu nowej Zakopianki między Krakowem i Myślenicami przygotowane przez GDDKiA zaprezentowano w styczniu 2022 r. w ramach tzw. studium korytarzowego. Analiza dotyczyła terenów o powierzchni prawie 3 tys. km kw. znajdujących się granicach 34 gmin i 7 powiatów woj. małopolskiego. Ale chociaż wariantów przebiegu było 6, to żaden nie zdobył wystarczająco uznania wśród lokalnych społeczności i samorządowców.

Mało tego, zorganizowano liczne protesty np. przed siedzibami GDDKiA w Warszawie i Krakowie czy na przejściu dla pieszych na Zakopiance.

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!