Partnerzy portalu

Samorząd Cieszyna planuje ogłoszenie przetargu na remont wieży ratusza

  • PAP/RAF
  • Opublikowano: 24 października 2021 - 15:29
Samorząd Cieszyna chce w listopadzie ogłosić przetarg na wykonanie pierwszego etapu renowacji XIX-w. Ratusza. Objąć on ma remont wieży oraz ponowne umieszczenie na jej szczycie złamanej cztery lata temu iglicy – dowiedziała się w magistracie w Cieszynie.

- Oczekujemy na uprawomocnienie się pozwolenia ma budowę. W listopadzie planujemy ogłosić przetarg na realizację pierwszego etapu. Wyłoniony wykonawca określi termin realizacji prac, ale zakładamy, że rozpoczną się one w pierwszym kwartale 2022 r. - poinformowała w niedzielę (24 października) rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara.

Rzecznik dodała, że w kolejnych latach planowana jest też m.in. renowacja elewacji budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, budowa windy, która umożliwi dostęp do ratusza niepełnosprawnym i dostosowanie obiektu do zgodności z przepisami przeciwpożarowymi.

Czytaj też: Stacje ładowania aut elektrycznych. Trudna współpraca JST i operatorów

Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz o siedmioosiowej fasadzie został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która służy radnym. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I.

Metalowa iglica z ratuszowej wieży została złamana podczas wichury w 2017 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!