Partnerzy portalu

Siedem firm chce wykonać dokumentację obwodnicy Zatoru

Siedem firm zainteresowanych jest wykonaniem dokumentacji projektowej obwodnicy Zatoru, która połączy drogi krajowe 28 i 44 – poinformowała po otwarciu ofert rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut-Purchla. Obwodnica ma powstać w cztery lata.

"Do przetargu (…) zgłosiło się siedmiu wykonawców. Po otwarciu ofert okazało się, że najniżej prace wyceniła firma Sweco Engineering - 2,21 mln zł brutto, a najwyżej Multiconsult Polska - 5,28 mln zł brutto. Przed nami sprawdzanie ofert" - poinformowała Mikrut-Purchla.

Przetarg obejmuje opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej i opracowań towarzyszących. Zastosowane przy tym mają zostać metodyka i narzędzia Building Information Modeling (BIM). Przetarg obejmuje także uzyskanie decyzji administracyjnych i sprawowanie nadzoru autorskiego nad robotami.

Rzecznik wyjaśniła, że Building Information Modeling jest "nowoczesną technologią, w której stosuje się trójwymiarowe, cyfrowe modele obiektów, uwzględniające wszystkie niezbędne informacje, do wykorzystanie na każdym etapie inwestycji: od projektu przez realizację po odbiór prac".

"Oddział krakowski GDDKiA pod koniec 2017 r. jako pierwszy w Polsce podjął decyzję o przeprowadzeniu projektu pilotażowego z zastosowaniem BIM" - dodała Iwona Mikrut-Purchla.

Wykonawca obwodnicy zostanie wyłoniony w kolejnym przetargu. Droga ma zostać otwarta za 49 miesięcy.

Mikrut-Purchla przypomniała, że krajowa 28. przebiega obecnie przez ścisłe centrum Zatoru. Kilkaset metrów od miejskiego rynku dochodzi do drogi 44. "Po wybudowaniu obwodnicy odciążone zostanie centrum miasta. Poprawi się bezpieczeństwo i przepustowość. Ruch tranzytowy zostanie przeniesiony poza centrum. Usprawni się układ komunikacyjny i poprawią warunki ekologiczne mieszkańców Zatoru. (…) Powstanie też szansa na zwiększenie aktywizacji gospodarczej terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie inwestycji" - powiedziała rzecznik.

Droga krajowa 28 łączy województwa Małopolskie i Podkarpackie. Wiedzie z Zatoru przez Wadowice, Nowy Sącz, Gorlice, Krosno, Sanok, Przemyśl do Medyki na granicy z Ukrainą.

Droga krajowa 44 prowadzi z Gliwic na Górnym Śląsku przez Tychy, Oświęcim, Zator, Skawinę do Krakowa w Małopolsce. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!