Skargi obywateli w sprawie przejmowania nieruchomości pod CPK

Planowane rozpoczęcie budowy CPK to 2023 r. (fot. mat. prasowe)
Mieszkańcy gmin z obszaru planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego skarżą się na niepewność ws. swych nieruchomości, w oczekiwaniu na wyznaczenie szczegółowego obszaru wysiedleń. Nie wiedzą, jaki dokładnie obszar zostanie objęty wywłaszczeniem pod budowę przyszłego portu lotniczego i kiedy to nastąpi. Tymczasem rozpoczęło się już pozyskiwanie nieruchomości na podstawie umów cywilnoprawnych, zawieranych poza procedurą wywłaszczenia - w ramach tzw. Programu Dobrowolnych Nabyć. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
- W grudniu 2020 r. ogłoszono tzw. Program Dobrowolnych Nabyć, czyli pozyskiwanie przez Skarb Państwa gruntów prywatnych pod budowę planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tymczasem do biura Rzecznika Praw Obywatelskich dociera mnóstwo skarg od właścicieli tych gruntów.
- Zarzucają władzom, że nie tylko brakuje informacji o dokładnej lokalizacji samego lotniska oraz infrastruktury towarzyszącej, ale także to, że konsultacje społeczne są prowadzone w sposób iluzoryczny.
- Mieszkańcy skarżą się także, że przedstawiciele inwestora wchodzą bez zgody na ich grunty, aby przeprowadzać "inwentaryzacje przyrodnicze".

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1