Partnerzy portalu

Skoczów przygotowuje przebudowę newralgicznego skrzyżowania

  • PAP/RAF
  • Opublikowano: 19 grudnia 2021 - 12:11
Samorząd Skoczowa wyłonił w przetargu firmę, która przygotuje projekt przebudowy newralgicznego dla ruchu ze Śląska w Beskidy skrzyżowania dróg krajowej 81 i wojewódzkiej 944 – poinformował burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.

Burmistrz powiedział, że budowa nowego skrzyżowania, które będzie dwupoziomowe, powinna się zakończyć na przełomie 2024 i 2025 r.

Obecnie skoczowski magistrat wyłonił wykonawcę dokumentacji projektowej węzła. Firma z Wisły otrzyma za to blisko 1,72 mln zł. - Jesteśmy praktycznie w przeddzień podpisania umowy. Być może jeszcze przed świętami się to stanie - powiedział burmistrz Sitko.

Samorządowiec dodał, że dokumentacja jest skomplikowana i jej sporządzenie zajmie kilkanaście miesięcy. - Po jej wykonaniu, uzgodnieniu z GDDKiA oraz Wojewódzkim Zarządem Dróg w Katowicach, a także uzyskaniu pozwolenia na budowę, przekażemy ją Generalnej Dyrekcji, która będzie realizatorem przebudowy. Miasto może później partycypować w wykupie gruntów, jeśli zajdzie taka potrzeba - powiedział Mirosław Sitko.

Czytaj też: Sprzedaż działki czy budowa drogi graniczy tam z cudem. Przez jedną decyzje

Obecnie skrzyżowanie dróg jest jednopoziomowe. Obowiązuje na nim sygnalizacja świetlna. Jest "wąskim gardłem" zarówno na szlaku między Śląskiem i kurortami beskidzkimi - Ustroniem, Wisłą, czy Istebną, ale także na osi wschód-zachód, czyli w ruchu miejskim. W obecnym kształcie generuje ogromne korki.

W planach jest jego rozbudowa i stworzenie skrzyżowania dwupoziomowego. - Cały, bardzo duży ruch tranzytowy ze Śląska krajową 81, zwaną popularnie "wiślanką", zostanie przepuszczony bezkolizyjnie estakadą. Pod nią powstanie rondo, do którego będą zmierzały wjazdy i zjazdy z estakady, łączące ją z drogą wojewódzką - wyjaśnił burmistrz Mirosław Sitko. Podkreślił, że takie rozwiązanie zlikwiduje korki na obu trasach.

Skoczów położony jest między Bielskiem-Białą i Cieszynem, na szlaku z Górnego Śląska w Beskid Śląski.

Droga krajowa 81 liczy 60 km. Prowadzi od Katowic do skrzyżowania z S52 w podskoczowskich Harbutowicach. Jej kontynuacją w stronę Wisły jest wojewódzka 941.

Droga wojewódzka 944 przebiega od Cieszyna do Bielska-Białej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!