Partnerzy portalu

Śląski Zarząd Dróg Wojewódzkich ma już pozwolenia na budowę obwodnicy Woźnik

• Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach zgromadził wszystkie potrzebne dokumenty i pozwolenia na budowę obwodnicy Woźnik (Śląskie).
• Koszt inwestycji jest szacowany na 130 mln zł.
• Zaprojektowany przebieg nowej drogi jest efektem kompromisu, jaki udało się osiągnąć z mieszkańcami Woźnik na etapie konsultacji społecznych w 2011 roku

Pozostało złożenie do wojewody śląskiego wniosku o wydanie zezwolenia na realizację tej inwestycji - podały służby prasowe marszałka.

Nowa droga składać się będzie z dwóch części. Odcinek pierwszy (równoległy do autostrady A1) o długości 1200 m będzie przebiegać od nowego ronda na skrzyżowaniu ul. Kolejowej i ul. Dworcowej (DW 789) do drogi będącej częścią węzła autostradowego, na której będzie się znajdował punkt poboru opłat.

Odcinek drugi, w kierunku wschodnim, będzie miał długość 2900 m i połączy zjazd z autostrady z DW 789 (ul. Koziegłowska), gdzie również powstanie rondo.

Jak zaznacza urząd marszałkowski, zaprojektowany przebieg nowej drogi jest efektem kompromisu, jaki udało się osiągnąć z mieszkańcami Woźnik na etapie konsultacji społecznych w 2011 roku.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach zamierzał poprowadzić obwodnicę od węzła autostradowego Woźniki na zachód do połączenia z drogą wojewódzką nr 908 w Lubszy, po śladzie rozebranej linii kolejowej. Droga ta ułatwiłaby dojazd do autostrady dla użytkowników jadących od strony Lublińca. W związku ze sprzeciwem mieszkańców wybrano wariant połączenia po wschodniej stronie autostrady z drogą wojewódzką nr 789.

Pod koniec projektowania grupa mieszkańców okolicznych miejscowości protestowała przeciw budowie nowej drogi. Instytucje odwoławcze takie jak Samorządowe Kolegium Odwoławcze oraz Naczelny Sąd Administracyjny odrzuciły wnioski o wstrzymanie inwestycji jako niezasadne.

Obwodnica jest niezbędna ze względu na budowę autostrady A1. Po ukończeniu odcinka A1 Pyrzowice-Częstochowa samochody zjeżdżające i wjeżdżające na nią przez węzeł w miejscowości Woźniki musiałyby przejeżdżać wąską drogą powiatową do drogi wojewódzkiej nr 789 i dalej krętą drogą wojewódzką 789 biegnącą przez samo centrum miasta do drogi krajowej nr 1. Byłoby to bardzo niekomfortowe, ale i niebezpieczne dla mieszkańców Woźnik i wszystkich korzystających z tej drogi - wskazuje urząd marszałkowski.

Jeśli wojewoda wyda pozwolenie na budowę oraz zostanie przyznane dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, rozpocznie się budowa obwodnicy. Koszt całej inwestycji, przy dzisiejszych cenach, prognozowany jest na ok. 130 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!