Partnerzy portalu

Śląskie: 46 wniosków o unijne dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych

Łącznie 46 wniosków spłynęło w drugim konkursie wniosków o unijne dotacje do przedsięwzięć związanych z rewitalizacją obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego. Budżet naboru to blisko 95 mln zł – wnioski o dotacje opiewają łącznie na blisko 175 mln zł.
  • Poprzedni, pierwszy nabór wniosków na rewitalizację obszarów zdegradowanych w obrębie ZIT w woj. śląskim, trwał do końca maja 2017 r.
  • Zarejestrowano w nim 30 projektów o łącznej wartości ok. 270 mln zł i łącznej kwocie wnioskowanego dofinansowania 184,1 mln zł.
  • 25 projektów przeszło etapy oceny formalnej i merytorycznej.

Koordynowany przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego konkurs, dotyczący rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego, prowadzony jest w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Nabór w tym konkursie trwał do końca stycznia br. Listę zarejestrowanych wniosków opublikowano we wtorek. Łączna wartość zgłoszonych przedsięwzięć to ponad 285 mln zł. Największe z nich - na 30,8 mln zł (w tym 8,6 mln zł wnioskowanych do RPO) - dotyczy jednego z etapów prowadzonej przez prywatnego inwestora rewitalizacji pałacu rodu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich wraz z pałacowym parkiem.

O największą pojedynczą dotację - blisko 14,6 mln zł z RPO - ubiega się Aeroklub Gliwicki. Projekt aeroklubu zakłada rozbudowę i przebudowę istniejących obiektów poprzemysłowych, w ramach rewitalizacji dawnych warsztatów lotniczych na cele Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej - wraz z zagospodarowaniem terenu i budową infrastruktury technicznej (całe przedsięwzięcie oszacowano na 21,1 mln zł).

Wniosek o 12 mln zł wsparcia zgłosił prywatny inwestor - na pierwszy etap trwającej rewitalizacji starego dworca w ścisłym centrum Katowic pod kątem nowych funkcji: handlu, usług, biur, gastronomii i rozrywki (projekt opiewający na 24,4 mln zł został zgłoszony ponownie, po tym jak w pierwszym konkursie trafił na krótką listę rezerwową).

Projekt o wartości ponad 14,2 mln zł - zakładający przy 10,7 mln zł dotacji rewitalizację przestrzeni publicznych i terenów zdegradowanych w Dąbrowie Górniczej - przedstawił samorząd tego miasta. Projekt obejmujący pierwszy etap rewitalizacji wieży wodnej w Gliwicach - przy ul. Sobieskiego 20 - pod kątem przestrzeni społecznej, biznesowej i kulturalnej - przygotował prywatny inwestor (przedsięwzięcie za 14,5 mln zł; wniosek o 10 mln zł z RPO).

Tylko część zgłoszonych projektów dotyczy obiektów poprzemysłowych: jeszcze dwóch wież wodnych w Będzinie - Grodźcu i w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu (u zbiegu ulic Pokoju i Chorzowskiej), budynków dawnej Fabryki Drutu w Gliwicach, zespołu dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu, dawnej słodowni na terenie Browaru Mokrskich w Katowicach-Szopienicach, budynku biurowo-administracyjnego b. cementowni Saturn w Wojkowicach, obiektów b. kopalni Paryż w Dąbrowie Górniczej czy budynków b. Fabryki Porcelany w Katowicach.

W naborze tym spłynęły także przedsięwzięcia związane z terenami zielonymi, m.in. Placem Londzina w Katowicach - Załężu, bulwarami nad Wartą w Zawierciu, czy terenami przy rzekach Czarnej Przemszy, Przemszy i Brynicy w Będzinie. Samorządy chcą odnawiać przestrzenie miejskie, m.in. centra Siewierza, Sławkowa czy dzielnicy Nowy Bytom w Rudzie Śląskiej. Szereg wniosków zakłada rewitalizację - pod kątem różnych celów - pojedynczych budynków czy obiektów; dwa projekty dotyczą przestrzeni popegieerowskich.

Poprzedni, pierwszy nabór wniosków na rewitalizację obszarów zdegradowanych w obrębie ZIT w woj. śląskim, trwał do końca maja 2017 r. Zarejestrowano w nim 30 projektów o łącznej wartości ok. 270 mln zł i łącznej kwocie wnioskowanego dofinansowania 184,1 mln zł. 25 projektów przeszło etapy oceny formalnej i merytorycznej.

Budżet pierwszego konkursu na poziomie 114,6 mln zł pozwolił początkowo na wybór do wsparcia kwotą 108 mln zł 18 projektów o łącznej wartości przekraczającej 178 mln zł. Następnie zarząd woj. śląskiego zwiększył alokację konkursu o blisko 13 mln zł, co pozwoliło na dofinansowanie w nim dodatkowych czterech projektów (trzy pozostały na liście rezerwowej; wszystkie zgłoszono do nowego naboru).

Spośród dofinansowanych wówczas projektów największy - dotyczący rewitalizacji zabytkowej wieży ciśnień w Zabrzu - przygotowało tamtejsze Muzeum Górnictwa Węglowego (całość za 34,1 mln zł, w tym 23,6 mln zł z RPO). Kolejne pod względem wielkości dofinansowanie trafiło do prywatnego inwestora na jeden z etapów rewitalizacji pałacu rodu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich z otoczeniem (projekt za 36,9 mln zł, w tym 17,1 mln zł z RPO).

Dotacje w pierwszym konkursie otrzymały też trzy projekty samorządu Sosnowca, po dwa Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej i Katowic, a także pojedyncze przedsięwzięcia Chorzowa, Radzionkowa, Mikołowa, Zawiercia, Czeladzi, gminy Ciasna oraz Orzesza.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!