Partner portalu

Śląskie: Blisko 150 mln zł dotacji z RPO na transport miejski

Czternaście projektów związanych z transportem miejskim w centralnej części woj. śląskiego otrzyma łącznie blisko 150 mln zł unijnego dofinansowania. Kolejnych 13 mln zł zasili tam wymianę oświetlenia ulicznego.

• Środki na inwestycje pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego (RPO) dotyczącego subregionu centralnego woj. śląskiego (w ramach narzędzia tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ZIT).

• Nabór wniosków trwał od końca września ub. roku do końca lutego br.

• Jego budżet wynosił ponad 282 mln zł. 

Wśród dofinansowanych projektów są: planowane centrum przesiadkowe w Pszczynie, zrealizowane już centrum przesiadkowe na chorzowskim rynku oraz planowane sieć dróg rowerowych i system zarządzania ruchem w tym mieście, a także węzeł przesiadkowy i drogi rowerowe w Piekarach Śląskich czy zakup autobusów w Zawierciu.

O ostatnich decyzjach zarządu woj. śląskiego zatwierdzających dofinansowanie w kolejnym dużym naborze wniosków w zakresie niskoemisyjnego transportu miejskiego poinformowała Beata Goleśna z wydziału rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego.

Chodzi o nabór do Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego (RPO) dotyczący subregionu centralnego woj. śląskiego (w ramach narzędzia tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ZIT), który trwał od końca września ub. roku do końca lutego br.

Jego budżet wynosił ponad 282 mln zł. Samorządy i ich instytucje zgłosiły do niego jednak tylko 16 projektów o łącznej wartości ponad 205 mln zł i wnioskowanej kwocie dofinansowania ponad 160 mln zł. Nie wszystkie zgłoszone projekty przeszły też etap oceny.

Dofinansowanie otrzymały w nim m.in. powiat pszczyński (na budowę centrum przesiadkowego za 43,6 mln zł, w tym 35,7 wnioskowane do RPO), gmina Ciasna (na budowę węzłów przesiadkowych z budową dróg rowerowych za 13,1 mln zł; w tym 10,9 mln zł z RPO) czy Piekary Śląskie (budowa węzła przesiadkowego ze ścieżkami rowerowymi za 25,4 mln zł, w tym 20,5 mln zł z RPO).

Chorzów dostał w tym konkursie 32 mln zł dotacji z RPO do szacowanego na 38 mln zł projektu pod nazwą "Budowa centrum przesiadkowego chorzowskiego Rynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą". Jak przekazała PAP w środę rzeczniczka chorzowskiego magistratu Karolina Skórka, projekt ten obejmuje dofinansowanie do zbudowanego już centrum przesiadkowego, a także zapowiadanych systemu tras i wiat rowerowych oraz liniowego systemu zarządzania ruchem (z uwzględnieniem priorytetu komunikacji zbiorowej).

W naborze tym spłynęły tylko dwa kilkunastomilionowe wnioski dotyczące zakupu taboru autobusowego - dodatkowo jeden z nich nie przeszedł oceny formalnej. Wsparcie 10,2 mln zł z RPO otrzyma więc tylko samorząd Zawiercia do swojego projektu oszacowanego na 14,8 mln zł.

Pozostałe dofinansowane projekty dotyczą centrum przesiadkowego w Imielinie i Knurowie-Szczygłowicach, centrów tego typu połączonych z infrastrukturą rowerową w gminach Herby, Koszęcin, Pawonków i Kochanowice, a także w Sączowie. Wsparcie z RPO otrzymają też Będzin na rozwój komunikacji rowerowej oraz Radzionków - na uspokojenie ruchu i budowę tras rowerowych.

Miejskie projekty komunikacyjne w programach obecnej perspektywy unijnej znalazły się w grupach działań dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej. W woj. śląskim te działania zawarte są w części regionalnego programu operacyjnego, jakimi są tzw. ZIT/RIT, które przygotowują samorządy lokalne. ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dotyczą subregionu centralnego województwa; RIT, czyli Regionalne Inwestycje Terytorialne, dotyczą trzech pozostałych subregionów.

Tego typu projekty komunikacyjne ZIT/RIT mogą dotyczyć: zakupu taboru autobusowego, inwestycji w budowę węzłów przesiadkowych, dróg rowerowych, parkingów Park&Ride i Bike&Ride, buspasów, systemów miejskich wypożyczalni rowerów wraz z zakupem rowerów, a także wdrażania inteligentnych systemów transportowych.

Pierwsza tura naborów takich projektów (koordynowanych przez subregiony woj. śląskiego) ruszyła w październiku 2015 r. i trwała do końca marca 2016 r. W przypadku ZIT do dofinansowania wybrano w niej projekty o łącznej wartości 737,6 mln zł (przy wsparciu z RPO 526 mln zł); w przypadku RIT subregionu północnego - 49,6 mln zł (przy wsparciu 34 mln zł), a RIT subregionu południowego - 114,9 mln zł (przy wsparciu 79,5 mln zł).

Ponieważ pierwsze nabory dotyczące niskoemisyjnego transportu miejskiego nie wyczerpały środków na ten cel, urząd marszałkowski przeprowadził kolejne - obecnie zakończony w subregionie centralnym z alokacją 282,4 mln zł w subregionie południowym - 11,4 mln zł, w zachodnim - 16,8 mln zł, w północnym - 44,3 mln zł (również już zakończone). Do 29 września trwa jeszcze jeden nabór wniosków dla subregionu zachodniego - o budżecie 20,2 mln zł.

W ramach działań śląskiego RPO dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej prowadzone są też konkursy dotyczące oświetlenia ulicznego. Jak poinformowała w środę przedstawicielka urzędu marszałkowskiego, w obecnie rozstrzygniętym konkursie ZIT w tym zakresie - o budżecie 37,7 mln zł - wpłynęło 10 wniosków na łączne dofinansowanie 22,4 mln zł.

Zarząd woj. śląskiego zdecydował o wyborze do dofinansowania pięciu z nich - na łączną kwotę dotacji 13,3 mln zł. Dofinansowanie otrzymają m.in. największy ze zgłoszonych projektów - Dąbrowy Górniczej (o wartości 10,1 mln zł, w tym 5,9 mln zł z RPO), a także projekt Siemianowic Śląskich (za 4,2 mln zł, w tym 3,6 mln zł z RPO).

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!