Partnerzy portalu

Śląskie: Zarząd Dróg Wojewódzkich zaplanował za mało pieniędzy na ważne drogi

Do końca listopada 2020 r. w woj. śląskim zaplanowano rozbudowę odcinka drogi nr 933 Wodzisław – Mszana, a do września 2021 r. -innego odcinka tej trasy, z Pawłowic do Pszczyny. W czwartek (21 marca) otwarto oferty na te inwestycje. Wszystkie przekraczają budżet.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach na remont połączenia Wodzisław - Mszana przewidział prawie 57 mln zł brutto. Spłynęły cztery oferty, najtańsza z nich opiewa na 82,7 mln zł brutto.
  • Na odcinek Pawłowice - Pszczyna zaplanowano 127,5 mln. Najtańsza oferta wyniosła 157,6 mln zł brutto.
  • Rozbudowę odcinków drogi nr 933 Wodzisław - Mszana oraz Pawłowice - Pszczyna przewidziano pod kątem współfinansowania środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20. W tym roku w swoim budżecie ZDW przeznaczył na prace na obu odcinkach łącznie ok. 30 mln zł.

Jak wynika z informacji z otwarcia ofert, na połączenie Wodzisław - Mszana, na które przewidziano prawie 57 mln zł brutto, spłynęły cztery oferty, najtańsza z nich opiewa na 82,7 mln zł brutto. Ci sami wykonawcy zgłosili się do części przetargu na odcinek Pawłowice - Pszczyna; najtańsza to 157,6 mln zł brutto, przy budżecie 127,5 mln zł brutto

Chodzi o ważne dla południowej części woj. śląskiego połączenie przebiegające pomiędzy drogą nr 78 w Wodzisławiu, autostradą A1 w Jastrzębiu-Zdroju, drogą nr 81 (tzw. "wiślanką") w Pawłowicach i drogą nr 1 w Pszczynie. W poprzednich latach w jej ciągu powstały m.in. obwodnica Jastrzębia i obwodnica Pawłowic (wraz z bezkolizyjnym węzłem z "wiślanką").

Czytaj także: Najtańsza oferta przebudowy drogi nr 791 przekracza budżet Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach o ponad 39 mln zł.

Dotąd w bardzo złym stanie pozostają: silnie obciążony ruchem fragment między Wodzisławiem Śląskim i Mszaną (węzeł z autostradą A1) oraz między Pawłowicami i Pszczyną, z bardzo wąską jezdnią. Rozbudowę tych dwóch połączeń przewidział Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, ogłaszając dla nich w październiku 2018 roku jeden wspólny przetarg - z podziałem na dwie części.

W postępowaniu założono m.in. rozbudowę jezdni do standardu szerokości 7 m, przebudowę mostów, odwodnień, chodników, oświetlenia, dróg rowerowych itp. Zakres inwestycji obejmuje prace od drogi nr 78 w Wodzisławiu Śląskim, do ronda z obwodnicą Jastrzębia-Zdroju oraz od drogi nr 81 w Pawłowicach do ronda przy ul. Żorskiej w Pszczynie.

ZDW określił termin wykonania prac na koniec końca listopada 2020 r. w przypadku odcinka Wodzisław - Mszana oraz do września 2021 r. - dla odcinka Pawłowice - Pszczyna. Zastrzeżono m.in., że fragmenty obu odcinków podlegają szkodom górniczym (w Jastrzębiu, Pawłowicach i Suszcu). Prognozowane osiadanie terenu może do 2051 r. miejscami przekroczyć trzy metry.

W czwartek - po kilkakrotnym przedłużeniu terminu - otwarto oferty w tym postępowaniu. Do obu zadań zgłosiły się firmy: Budimex, Eurovia, Strabag oraz Drog-Bud. W obu częściach postępowania najtańsze, choć znacznie przekraczające budżet, okazały się oferty Strabaga; w obu przypadkach też kolejne ceny zaproponował Drog-Bud.

Rozbudowę odcinków drogi nr 933 Wodzisław - Mszana oraz Pawłowice - Pszczyna przewidziano pod kątem współfinansowania środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20. W tym roku w swoim budżecie ZDW przeznaczył na prace na obu odcinkach łącznie ok. 30 mln zł.

To nie jedyny obecnie przetarg katowickiego ZDW o znacznej wartości. Na początku lutego br. Zarząd otworzył przetarg na przebudowę liczących łącznie blisko 25 km odcinków drogi wojewódzkiej nr 791 łączącej miejscowość Kolonia Poczesna, którą przecina droga nr 1, z Zawierciem (najtańsza oferta za 221,1 mln zł brutto przekroczyła budżet ZDW o ponad 39 mln zł).

Na ok. 200 mln zł szacowany jest trwający od końca grudnia ub. roku przetarg na budowę Wschodniej Obwodnicy Raciborza - liczącego ok. 8 km nowego odcinka drogi nr 935 - współfinansowany z RPO. W połowie grudnia 2018 r. ZDW podpisał umowę z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 941 w Wiśle - za 98,9 mln zł (bez dotacji unijnej).

W lipcu ub. ZDW zawarł umowę na budowę do listopada br. obwodnicy Buczkowic (Śląskie), łączącej drogę ekspresową S69 z drogą nr 942, która prowadzi od Bielska-Białej m.in. do Szczyrku. Nowa droga o długości ok. 2,8 km kosztuje 62,5 mln zł; ponad połowę tej kwoty pokryje dofinansowanie z RPO.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!