Partnerzy portalu

Sosnowiec: Powstaną nowe drogi rowerowe

Ok. 7 km nowych dróg rowerowych odda do końca roku do użytku samorząd Sosnowca. Miasto zapowiada też dużą imprezę rowerową - z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego, a także wydanie poradnika rowerowego.
  • Ostatnio trwają inwestycje m.in. w centrum miasta, np. od kilku tygodni trwa budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Teatralnej oraz Mierosławskiego. Do końca roku w mieście powstanie ok. 7 km dróg rowerowych - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
  • Poinformował też, że miasto przygotowuje informator zawierający zbiór uniwersalnych zasad poruszania się na rowerze.
  • Wydanych ma zostać 3 tys. egzemplarzy - pierwsze 2 tys. mają być dostępne podczas Zagłębiowskiej Masy Krytycznej, która odbędzie się w najbliższą niedzielę (20 września).

O szczegółach inwestycji rowerowych i innych przedsięwzięć związanych z tym środkiem transportu sosnowieccy samorządowcy mówili podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Jak przypomniał prezydent miasta Arkadiusz Chęciński, ostatnio trwają inwestycje m.in. w centrum miasta, np. od kilku tygodni trwa budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Teatralnej oraz Mierosławskiego.

"Jesteśmy na kolejnym etapie spinania dróg rowerowych w naszym mieście. W tej chwili kończymy dwie drogi rowerowe: jedna, przy ul. Kościelnej, to ważny fragment, który zepnie drogę rowerową prowadzącą od osiedla Naftowa, przez kładkę, z centrum Sosnowca i Parkiem Harcerskim" - wskazał Chęciński.

"W tej chwili przy ul. Kościelnej kończą się dwie drogi rowerowe - wzdłuż ul. Jagiellońskiej oraz ul. Zegadłowicza. Pierwsza prowadzi do Parku Harcerskiego, z którego już wkrótce będzie można przejechać wzdłuż Bulwaru Czarnej Przemszy do centrum miasta. Druga połączy ul. Kościelną przez Zegadłowicza z ulicą Ostrogórską i dalej z 1 Maja" - uściśli.

Zgodnie z informacjami miasta nowa droga rowerowa wzdłuż ul. Kościelnej zostanie poprowadzona po przeciwnej stronie dawnego Instytutu Medycyny Pracy. Za skrzyżowaniem z ul. Zegadłowicza będzie przebiegała po stronie Mediateki i dalej obok szkoły - do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza, gdzie na potrzeby rowerzystów zostanie przebudowana sygnalizacja świetlna.

Wzdłuż ul. Sienkiewicza w najbliższych miesiącach powstać ma kolejna droga rowerowa, która połączy się z przejściem podziemnym przy pawilonach, noszących potoczną nazwę "Plastry miodu".

"Oprócz odcinka wzdłuż ul. Kościelnej za kilka tygodni będzie też gotowa 4-kilometrowa droga rowerowa wzdłuż ul. Braci Mieroszewskich i 11 Listopada, czyli od Dąbrowy Górniczej do dzielnicy Niwka. Powstanie też łącznik ul. Piłsudskiego i 3 Maja oraz fragment od ronda Zagłębia Dąbrowskiego wzdłuż Małachowskiego do ul. Żurawiej. Do końca roku w mieście powstanie ok. 7 km dróg rowerowych" - podsumował Chęciński.

Poinformował też, że miasto przygotowuje informator zawierający zbiór uniwersalnych zasad poruszania się na rowerze. Wydanych ma zostać 3 tys. egzemplarzy - pierwsze 2 tys. mają być dostępne podczas Zagłębiowskiej Masy Krytycznej, która odbędzie się w najbliższą niedzielę.

"To wydarzenie będzie inne, niż do tej pory: rowerzyści będą startowali spod dworca głównego, lecz nie będą poruszali się w zwartej grupie: dowolną trasą przejadą samodzielnie do kompleksu rekreacyjnego nad zalewem Pogoria w Dąbrowie Górniczej" - zapowiedział pełnomocnik ds. infrastruktury rowerowej w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych Rafał Siciński.

Sugerowana trasa przejazdu będzie wiodła drogami rowerowymi wzdłuż ulic: 3 Maja, Żeromskiego, Orlą, Będzińską do granicy z Będzinem, dalej ul. Małobądzką i od będzińskiego Zamku, wzdłuż Czarnej Przemszy do Parku Zielona - i dalej nad Pogorię. Uczestnicy - prócz informatora - mogą liczyć m.in. na gadżety od sponsorów.

W poniedziałek, niezależnie od informacji samorządowców z Sosnowca, również władze Tychów przekazały swe plany związane z infrastrukturą rowerową. To miasto podpisało ostatnio umowę na przebudowę dziewięciu ścieżek rowerowych o łącznej długości ok. 4,5 km. Prace będą kosztowały ok. 3 mln zł, z czego 84 proc. pokryje dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!