Partnerzy portalu

Społecznicy chcą wpisania Muranowa do rejestru zabytków. Konserwator: To nic nie zmieni

Społecznicy z Muranowa złożyli do mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek o wpis osiedla do rejestru zabytków. Konserwator wyjaśnia, że jest chronione i wpis nic nie zmieni.
  • Wpis ma uchronić przed ewentualną zabudową takich terenów, które wydają się wolne deweloperom a mieszkańcy najczęściej tego nie chcą. Ma zabezpieczyć przed działaniami, które zakłócą to kompletne osiedle w sensie architektonicznym - podkreślił prezes fundacji Jeden Muranów Marek Ślusarz.
  • Osiedle Muranów Południowy jest chronione poprzez ujęcie w gminnej ewidencji zabytków. Oznacza to, że wykonywane przy zabytku prace muszą uzyskać wcześniej zgodę mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków - wyjaśnił wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki.
  • Ze względu na ujęcie w gminnej ewidencji poprzez wpis obszarowy, ochrona odnosi się również do planowanych zmian dotyczących przestrzeni między budynkami, rozplanowania placów i ulic, wielkości placów, a także gabarytów i skali budynków - podkreślił.

Społecznicy złożyli wniosek o wpisanie Muranowa do rejestru zabytków

Społecznicy z inicjatywy SOS dla podwórek Muranowa i fundacji Jeden Muranów zbierają podpisy o wpis najstarszej, południowej części osiedla do rejestru zabytków.

"Rejestr zabytków jest najlepszą i rzeczywistą formą ochrony zabytków przed dewastacją i dogęszczaniem spójnych układów urbanistycznych" - napisali.

O tym dlaczego warto wpisać Muranów do rejestru zabytków powiedział prezes fundacji Jeden Muranów Marek Ślusarz.

"Osiedle tworzone było z jakimś rozmysłem, ma swoją wartość. Było osiedlem zamkniętym, zbudowanym tak, żeby np. dzieci były bezpieczne, żeby idąc do szkoły nie musiały przechodzić przez ulicę. Wewnątrz kwartałów budynków znajdowały się szkoły i przedszkola" - wyjaśnił. Zaznaczył, że to był też pierwszy przypadek w mieście, że w centrum, w skutek tragedii czyli powstania w getcie i zburzenia tego rejonu przez Niemców po powstaniu, można było zaprojektować nowe miasto, całkowicie odo początku.

Wpis do rejestru według fundacji Jeden Muranów ma chronić układ urbanistyczny osiedla

"To jest osiedle wyjątkowe i kompletne. Posiada swoje walory w postaci infrastruktury, osi widokowych, czy też sporej liczby lokali użytkowych w parterach budynków" - dodał Ślusarz.

Wpis do rejestru według prezesa ma chronić układ urbanistyczny osiedla. "Ten wpis ma uchronić przed ewentualną zabudową takich terenów, które wydają się wolne deweloperom a mieszkańcy najczęściej tego nie chcą. Wpis ma zabezpieczyć przed takimi działaniami, które zakłócą to kompletne osiedle w sensie architektonicznym" - podkreślił.

Przypomniał, że petycja cały czas jest otwarta i zachęcił do składania podpisów.

Osiedle Muranów Południowy jest chronione poprzez ujęcie w gminnej ewidencji zabytków

"Osiedle Muranów Południowy jest chronione poprzez ujęcie w gminnej ewidencji zabytków. Oznacza to, że wykonywane przy zabytku prace w oparciu ustawy prawo budowlane (prace remontowe bądź budowlane) muszą uzyskać wcześniej zgodę mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ze względu na ujęcie w gminnej ewidencji poprzez wpis obszarowy, ochrona odnosi się to również do planowanych zmian dotyczących przestrzeni między budynkami, rozplanowania placów i ulic, wielkości placów, a także gabarytów i skali budynków" - przekazał prof. mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki.

"Wpis do rejestru zabytków nie zmieniłby zakresu ochrony, a jedynie tryb postępowania" - podkreślił.

Wpis do rejestru nie ma znaczenia dla praktycznej ochrony

Wskazał, że uzgodnienia z MWKZ wymagałyby wszelkie prace, takie jak np. budowa przyłączy lub wycinka zieleni, co wydłużyłoby proces uzyskiwania pozwoleń na te prace. "Wpis do rejestru układu urbanistycznego dzielnicy nie zmieni zakresu ochrony w porównaniu z zakresem ochrony GEZ, zmieni jedynie system kontroli tego obszaru, co nie ma znaczenia dla praktycznej ochrony" - dodał.

Osiedle Muranów Południowy jest chronione poprzez ujęcie w gminnej ewidencji zabytków - powiedział konserwator zabytków Jakub Lewicki (fot. wikipedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0)
Osiedle Muranów Południowy jest chronione poprzez ujęcie w gminnej ewidencji zabytków - powiedział konserwator zabytków Jakub Lewicki (fot. wikipedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0)

"Natomiast konieczne jest przygotowanie i uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania przestrzennego, który jest aktem prawa miejscowego i może zdefiniować działania ochronne, ale leży to w gestii miasta" - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że w mediach społecznościowych i papierowych trwa kampania dezinformacji, że teren Muranowa nie jest w ogóle chroniony.

Osiedle miało stanowić pomnik przedwojennej dzielnicy skazanej na zagładę

Osiedle Muranów zostało zaprojektowane w 1948 r. przez arch. Bohdana Lacherta wraz z zespołem i zrealizowane w latach 1949 - 1956. Obszar nowo projektowanego osiedla obejmował 57 ha i miał w pełni zaspokoić potrzeby życiowe przyszłych lokatorów. Na jego terenie miały się znajdować trzy szkoły, osiem przedszkoli, pięć żłobków, jedna przychodnia i siedemdziesiąt osiem lokali handlowo-usługowych.

"Budowane na gruzach getta osiedle miało w zamyśle architekta stanowić pomnik przedwojennej dzielnicy skazanej na zagładę i jednocześnie stać się symbolem jej odrodzenia i - w związku z tym - zwycięstwa. W ówczesnej narracji społecznej podkreślano symbolikę aktu budowania w miejscu, gdzie kilka lat wcześniej - podczas likwidacji getta - burzono całe kwartały zabudowy, i powstawania nowego życia na dawnych gruzach. Symbolika nie ograniczała się do samego procesu budowania nowego na starym. Nowe budynki były wznoszone z pustaków ze zmielonego miejscowego gruzu i betonu, a więc stare budynki odrodziły się nie tylko w sposób symboliczny, ale również materialny" - wyjaśnił konserwator.

Zaznaczył, że w założeniu projektowane jako modernistyczne, zyskało jednak typowe dla obowiązującego w tamtym okresie socrealizmu elementy takie jak podcienia, łuki triumfalne, kolumny i półkolumny.

"Modernistyczny duch założenia uwzględniony jednak został przy projektowaniu rozmieszczenia poszczególnych domów, w którym uwzględniono aspekt ludzkiej skali i wprowadzeniu terenów zielonych. Od pozostałych osiedlowych realizacji tamtego okresu (Mariensztat, Młynów, Mirów, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa) Muranów różnił się także wprowadzoną małą architekturą: zewnętrznymi schodami, tarasami, fontannami, którym sprzyjała również forma pagórkowatych gruzowisk" - dodał.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!