Partnerzy portalu

Starachowicka strefa wydała w 2015 r. pięć nowych zezwoleń

Pięć nowych zezwoleń, wzrost nakładów inwestycyjnych o blisko 200 mln zł oraz niemal 7 tys. nowych i utrzymanych miejsc pracy – to dane Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice za 2015 r.

– Mamy wydane pięć zezwoleń, przekładających się na co najmniej 101 nowych miejsc pracy i 22,5 mln zł nakładów inwestycyjnych – informuje prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice Cezary Tkaczyk, podsumowując 2015 rok.

Prezes zwraca uwagę na to, że większość danych obejmuje trzy kwartały 2015 r., co oznacza, że na pełne podsumowanie trzeba poczekać do marca. Wiadomo już jednak, że do końca września łączne nakłady inwestycyjne w strefie wzrosły o blisko 200 mln zł w stosunku do końca 2014 r. Strefa może się pochwalić prawie 7 tys. nowych i utrzymanych miejsc pracy.

W ostatnim roku w strefie udało się zrealizować część akwizycji nowych terenów. Zarząd spodziewa się kolejnego powiększenia w pierwszym kwartale 2016 r.

– Jest złożony wniosek o zmianę granic i liczymy, że w tym czasie będzie on rozpatrzony. Dotyczy on m.in. terenów położonych w Kielcach oraz okolicach, wiąże się również z realizacją konkretnych nowych projektów inwestycyjnych – wyjaśnia Tkaczyk.

Prezes podkreśla, że grunty, jakie trafiają do strefy, są coraz lepiej przygotowane, opisane i wyposażone w infrastrukturę.

– To bardzo dobry sygnał, że samorządy pozytywnie odpowiedziały na to, na co uczulamy od wielu lat, czyli na jakość przygotowania włączanych gruntów – mówi prezes Tkaczyk.

W ostatnim czasie Specjalna strefa Ekonomiczna Starachowice włączyła się w propagowanie idei dostosowanego do potrzeb inwestorów szkolnictwa zawodowego. Zdaniem Tkaczyka będzie to magnes przyciągający do regionu kolejnych inwestorów i zatrzymujący tych, którzy już działają.

W regionie powstał już Świętokrzyski Klaster Edukacji Zawodowej. Według prezesa strefy istotne jest, aby w tej dziedzinie współpracowały ze sobą władze odpowiedzialne za ten typ szkolnictwa, kuratorium oraz przedsiębiorcy.

– „Staramy się animować tę współpracę, to ruszyło i mam nadzieję, że w wielu powiatach będzie świetnie działało – zaznacza prezes.

W grudniu przy Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach podjęto kolejne działania dotyczące powstania trzeciej klasy pod patronatem strefy, tym razem w zawodzie operator obrabiarek skrawających. W projekcie udział wezmą polskie małe i średnie firmy z terenu powiatu starachowickiego, szkoła, Starostwo Powiatowe w Starachowicach oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice.

M.in. te wysiłki znalazły uznanie wśród zagranicznych ekspertów. Jesienią 2015 r. Starachowicka strefa jako jedna z sześciu stref na świecie otrzymała wyróżnienie w kategorii „umiejętności i szkolenia” w prestiżowym raporcie Global Free Zones of the Year 2015, prowadzonym przez „Financial Times”. To już trzecie wyróżnienie starachowickiej strefy w tym rankingu.

We wcześniejszych latach plasowała się ona w pierwszej dziesiątce w zakresie efektywności inwestycji. W latach 2012-2013 klasyfikowano ją w rankingu „top 50” rekomendowanych miejsc do podjęcia inwestycji.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice obejmuje 15 podstref w województwach: świętokrzyskim (m.in. Starachowice, Końskie, Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce, Morawica), lubelskim (Puławy), opolskim (Tułowice), mazowieckim (Iłża, Szydłowiec) i łódzkim (Mniszków).

Ich łączna powierzchnia przekracza 644 ha. Ponad dwie trzecie terenów jest już zagospodarowanych.

KOMENTARZE1

  • INWESTOR 2016-01-05 09:44:43
    Niestety, nie słyszałem, aby w Białymstoku ,były jakies uzbrojone działki w strefie ekonomicznej.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!