Partner portalu

Suwałki. Ruszają inwestycje drogowe za 71 mln zł

Miasto Suwałki rozpoczyna budowę trzech nowych dróg wewnętrznych, które będą kosztowały 71 mln zł i usprawnią ruch komunikacyjny w tym mieście. 59 mln zł samorząd otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Marszałek województwa podlaskiego podpisał  z prezydentem Suwałk umowy na te trzy inwestycje. Jak podkreślili, jest mało czasu na ich realizację, bo muszą być gotowe za rok.

Zarząd Województwa Podlaskiego 18 lipca przyznał miastu 59 mln zł na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego m.in. dlatego, że samorząd miał przygotowane gotowe projekty i wyłonionych wykonawców.

70-tysięczne Suwałki od lat są zakorkowane, gdyż przez środek miasta prowadzi droga krajowa nr 8, którą codziennie jeżdżą w stronę granicy z Litwą tysiące ciężarówek. Obecnie trwa budowa obwodnicy miasta, która ma być oddana do użytku najpóźniej w 2019 roku i rozładuje ruch ciężarowy.

Pomimo tego władze zaplanowały przebudowę i rozbudowę ciągów komunikacyjnych, w taki sposób, by usprawnić przemieszczanie się w mieście. Miasto zwróciło się do władz wojewódzkich o dofinansowanie trzech inwestycji, które mają kosztować w sumie 71,3 mln zł.

"Chcemy, żeby nasz region rozwijał się równomiernie, nie tylko Białystok, ale także byłe miasta wojewódzkie i subregionalne. Suwałki otrzymały najwięcej pieniędzy, to imponująca kwota, bo też miasto przygotowało dobre projekty" - powiedział podczas spotkania w urzędzie miejskim w Suwałkach marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Dodał, że zależy mu na tym, by te inwestycje były szybko zrealizowane, w zaplanowanym czasie, bo tego wymaga Unia Europejska.

Po podpisaniu umów marszałek pojechał z prezydentem Suwałk na plac budowy ulicy Leśnej. Inwestycję tę wykona Oleckie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe, które zrealizuje jeszcze jedną drogę z trzech zaplanowanych. Inną firmą, która wygrała przetarg jest Pribex z Warszawy.

"To są olbrzymie pieniądze dla Suwałk. Dzięki temu zmieni się całkowicie układ komunikacyjny naszego miasta" - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Najdroższą inwestycją będzie przebudowa i budowa 3,5 km drogi z kierunku Sejn do centrum miasta z budową tunelu pod linią kolejową oraz mostu nad rzeką Czarna Hańcza za 41,5 mln zł.

Inna inwestycja dotyczy blisko 2 km drogi od osiedla przemysłowego do centrum miasta za 17,8 mln zł, zaś trzecia 2,2 km drogi od krajowej "ósemki" do osiedla mieszkaniowego Kamena za 12 mln zł.

Drogi mają być gotowe jesienią 2018 r. To największe do tej pory inwestycje drogowe w Suwałkach. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!