Partnerzy portalu

Szczecin. Umowa na dokumentację wschodniego wylotu drogi S10 podpisana

We wtorek (13.03) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowę na sporządzenie dokumentacji projektowej odcinka drogi S10 na wschodniej granicy Szczecina. Z perspektywy regionu jest to kluczowy odcinek drogi.
  • Odcinek Szczecin Kijewo - Szczecin Zdunowo ma mieć długość ok. sześciu km. Jej budowa ma poprawić płynność wjazdu do miasta od strony Bydgoszczy.
  • Nowa droga ma stanowić wylot ze Szczecina w kierunku wschodnim i ominąć położoną w prawobrzeżnej części miasta Płonię oraz skrzyżowanie z drogą wojewódzką w kierunku Pyrzyc. 
  • Droga ma być gotowa do 2020 r. i będzie kosztować blisko 2,3 mln zł. 

- Droga S10 jest kluczowa dla rozwoju naszego województwa. Planowany odcinek Szczecin Kijewo - Szczecin Zdunowo rozładuje ruch tranzytowy na wschodnich przedmieściach Szczecina - powiedział we wtorek wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz. Przypomniał, że w ciągu tej drogi na terenie Zachodniopomorskiego budowana jest obecnie obwodnica Wałcza oraz druga jezdnia obwodnicy Kobylanki w pobliżu Stargardu.

Umowę podpisał dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA Łukasz Lendner oraz Artur Łojewski, przedstawiciel firmy Transprojekt Gdański Sp. z o.o., która wykona dokumentację. W skład zlecanych opracowań będzie wchodziło między innymi studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, a także uzyskanie decyzji środowiskowej oraz elementy koncepcji programowej wraz z dokumentacją geologiczno-inżynierską. Jak poinformowali przedstawiciele GDDKiA, będzie to komplet opracowań i decyzji niezbędnych do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę.

Czytaj więcej: Sześciu chętnych na przebudowę "wąskiego gardła" Zakopianki

- Dla mieszkańców Szczecina i Stargardu jest to bardzo ważna inwestycja. Jest to poprawa bezpieczeństwa wjazdu do Szczecina od strony Stargardu - powiedział Lendner. Wyjaśnił, że rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo na tym odcinku drogi ekspresowej obejmą m.in. nowy "obiekt mostowy" na rzece Płonia czy bezkolizyjne układy komunikacyjne.

- Będziemy dokładali wszelkich starań, aby ta inwestycja miała zapewnione bieżące finansowanie i oczywiście, jako parlamentarzyści, będziemy pilnowali tego, ażeby te prace toczyły się w sposób regularny - powiedział obecny przy podpisaniu umowy poseł Krzysztof Zaremba (PiS).

Odcinek, dla którego podpisano umowę rozpoczyna się od węzła Szczecin Kijewo, będącego połączeniem autostrady A6 i drogi S10 (węzeł ten jest obecnie w trakcie rozbudowy). Droga będzie się włączała w istniejący przebieg drogi krajowej nr 10 za granicą Szczecina. Nowa trasa ma wyprowadzić ruch tranzytowy ze wschodnich przedmieść Szczecina.

KOMENTARZE1

  • Lis 2018-03-13 22:48:08
    6 km drogi szybkiego ruchu za 2,3mln zł??? To z czego ona będzie zbudowana? Z piasku?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!