Partnerzy portalu

"Tak" dla zwężania jezdni w miastach

 • PAP
 • 14 czerwca 2021 - 07:04
Polacy uważają, że przebudowa centrów miast to dobry kierunek – podaje w poniedziałek "Rzeczpospolita", powołując się na sondaż przeprowadzony na jej zlecenie. Wynika z niego, że prawie połowa ankietowanych uważa, że propozycja zwężenia jezdni w centrum Warszawy to dobry pomysł.

Jak informował PortalSamorzadowy.pl, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił propozycję zmian komunikacyjnych w stolicy, polegającą m.in. na zwężeniu jezdni w centrum.

"Trzaskowski chce, żeby w wyniku zmian było tam więcej zieleni, szerokie chodniki i drogi rowerowe. Zmiany dotyczyłyby m.in. Alej Jerozolimskich. Na odcinku od Marszałkowskiej do Nowego Światu kierowcy mieliby korzystać tylko z jednego pasa ruchu w każdą stronę, co wzbudziło gorącą debatę w mediach społecznościowych.

Według sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" (przeprowadzonego 4-5 czerwca 2021 r.) aż 49 proc. ankietowanych uważa, że propozycja przebudowy to dobry pomysł, a zmiany tego typu powinny być kontynuowane" - podaje dziennik.

Z sondażu dla "Rz" wynika też, że 17 proc. ankietowanych jest przekonanych, że to pomysł idący we właściwym kierunku, ale w centrum miasta nie powinno w ogóle być samochodów. Tylko 16 proc. twierdzi, że zmiany, które zaproponował prezydent Warszawy, oznaczają dyskryminację kierowców. A 18 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

"To badanie pokazuje, że kończy się pewna epoka, w której politycy mogą się tłumaczyć strachem, że wyborcy nie zaakceptują zmian takich, jakie proponuje Trzaskowski: ograniczania ruchu aut, zazieleniania ulic, stawiania na rowery. Te zmiany nie tylko mają jak widać powszechne poparcie, ale też część ludzi uważa, że są wręcz za mało idące - mówi "Rzeczpospolitej" Jan Mencwel, prezes warszawskiego stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". "To pokazuje, że chodzi tu nie tylko o Warszawę, że zmiany mentalności zachodzą w całej Polsce" - dodaje Mencwel.

"Tak gorąca dyskusja o nowym centrum Warszawy i jego przebudowie nie jest przypadkowa. Jak mają wyglądać polskie miasta, a zwłaszcza ich centra, to pytanie, z którym muszą teraz szczególnie często mierzyć się samorządowcy, zwłaszcza w kontekście zmian wywołanych pandemią, która była - co sami często przyznają - katalizatorem zmian i przemian w miastach. Zwłaszcza jeśli chodzi o zieleń, drogi rowerowe i szeroko pojętą jakość życia" - ocenia gazeta

"Okazało się, że przestrzeń zielona w mieście, infrastruktura do spędzania czasu wolnego poza domem, są kluczowe do tego, żeby miasto funkcjonowało, żeby ludzie chcieli w nim żyć - mówił w rozmowie z "Rz" pierwszy wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

KOMENTARZE4

 • Witold Potęga 2021-06-24 15:58:59
  Czyli zaczynamy korzystać z wartościowych doświadczeń miast wcześniej nawiedzonych motoryzacją. Bdb.
 • Klemens 2021-06-14 13:56:11
  Jako Warszawiak na pewno nie będę głosował na Trzaskowskiego, i wszyscy moi znajomi bez wyjątku- nawet zieloni- jak pozwęża jezdnie. Zieleń tak, ale trzeba szukać innych rozwiązań. Ci co podpowiadają Trzaskowskiemu chcą go upupić.
 • ant 2021-06-14 12:38:07
  A tymczasem na obrzeżach Warszawy planują w ośrodku osiedla wylać tysiące ton betonu, aby zrobić szeroki przejazd pod torami - w samym centrum Falenicy - tylko kilkaset metrów od przejazdów na nowej Południowej Obwodnicy Warszawy ....

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!