Partnerzy portalu

Teatr Konsekwentny znalazł nową siedzibę

  • PAP
  • 30 marca 2012 - 20:01
Warszawski Teatr Konsekwentny, który dotychczas miał siedzibę w Starej Prochowni, przenosi się na drugą stronę Wisły do Centrum Kultury Koneser, które powstało na terenie dawnej fabryki wódek. Pierwsze spektakle odbędą się już w maju.

Teatr Konsekwentny znalazł nową siedzibę - zagospodarowuje starą, pomagazynową halę, na terenie dawnej Fabryki Wódek Koneser, gdzie powstaje centrum kultury. Teatr ma do dyspozycji dużą przestrzeń, w której znajdzie się miejsce na dwie sceny - teatralną i muzyczną, obszerne foyer z klubokawiarnią i powierzchnią wystawową. Celem jest stworzenie na Pradze otwartego, tętniącego życiem miejsca ze stałą sceną repertuarową - miejsca spotkań artystów i widzów.

Czytaj też: Teatr w Koneserze na warszawskiej Pradze

- Będziemy na Pradze taką teatralną wyspą, obok teatru Powszechnego i Rampy. Bardzo liczymy na to, że w działania teatru uda się włączyć miejscową społeczność, zwłaszcza młodzież - mówił na piątkowej konferencji prasowej Adam Sajnuk z teatru Konsekwentnego.

Marek Kraszewski, dyrektor stołecznego Biura Kultury, podziela te nadzieje. Biuro Kultury wspomaga finansowo teatr Konsekwentny, finansując m.in. adaptację pomagazynowej hali. W tym roku teatr otrzyma od nich 430 tys. zł, a w dwu następnych latach - po 450 tys. zł.

Nowe teatralne miejsce na Pradze rozpocznie działalność już w maju tego roku. W dniach 12-20 maja odbędzie się tam jubileuszowa, X edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego. Publiczność będzie mogła zobaczyć dziesięć najlepszych monodramów z całej Polski, które oceniać będzie jury pod przewodnictwem Joanny Szczepkowskiej. Prezentowane też będą w tym czasie spektakle pozakonkursowe, odbędą się tez koncerty m.in. Katarzyny Groniec i Gadającej Tykwy.

Pierwsza premiera teatru Konsekwentnego w nowej siedzibie planowana jest na koniec maja. Będzie to przedstawienie "Gra" oparte na dziewięciu opowiadaniach amerykańskiej pisarki lat 30. Dorothy Parker. Spektakl wyreżyseruje Adam Sajnuk. Kolejna premiera odbędzie się w czerwcu. Będzie to przedstawienie w reżyserii Michała Walczaka pt. "Święci". Reżyser chce, jak zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej, "zderzyć historię polskich świetnych z gra młodych aktorów" próbując szukać w ten sposób odpowiedzi na pytania o wiarę współczesnych Polaków.

W czasie wakacji w teatrze Konsekwentnym w Koneserze ruszą dwumiesięczne warsztaty teatralne dla młodzieży, organizatorzy liczą na to, że uda się do nich zachęcić mieszkańców Pragi. Warsztaty zakończą się premierą przygotowanego podczas nich przedstawienia, które na jesieni ma wejść do stałego repertuaru teatru. W wakacje w Koneserze realizowany też będzie program "Akademiasz", w ramach którego organizowane będą wycieczki po starej Pradze przybliżające uczestnikom dzieje tej dzielnicy.

We wrześniu na scenie Konsekwentnego w Koneserze będzie już można oglądać wszystkie spektakle, które Teatr Konsekwentny miał w repertuarze w czasie, gdy jego siedzibą była Stara Prochownia. Jako pierwszy ma zostać wprowadzony na praską scenę spektakl "Wyrok śmierci na konia Faraona".

- Na jesieni w repertuarze będziemy mieli 11 przedstawień, co pozwoli na normalną pracę teatru przez sześć dni w tygodniu. Chcemy też organizować w Koneserze koncerty, szczególnie - zespołów alternatywnych - zapowiedział Adam Sajnuk.

Teatr Konsekwentny istnieje i działa w Warszawie od 14 lat i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych stołecznych scen alternatywnych. Niemal od początku istnienia grupy kierunek artystyczny nadaje założyciel i lider Adam Sajnuk. Do dziś współtworzą teatr jego współzałożyciele: Agnieszka Czekierda i Arkadiusz Wrzesień. Oprócz nich na scenie Teatru Konsekwentnego można zobaczyć aktorów występujących gościnnie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!