PARTNER PORTALU

Top Inwestycje Komunalne 2018. To było wielkie święto samorządowych inwestycji

Top Inwestycje Komunalne 2018. To było wielkie święto samorządowych inwestycji
Laureaci Konkursu Top Inwestycje Komunalne 2018 (fot.Piotr Mizerski)

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Portalsamorzadowy.pl rozdał prestiżowe wyróżnienia dla najlepszych inwestycji w Polsce w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2018 r.
  • Konkurs to doroczna inicjatywa serwisu Portalsamorzadowy.pl i Grupy PTWP.
  • Jego celem jest wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych oraz docenienie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces, dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom.
  • Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas jubileuszowej X edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Uroczysta gala, jaka odbyła się 15 maja, zgromadziła wielu znamienitych gości - uczestników Kongresu, który od 14 maja odbywa się w Katowicach - samorządowców, dyplomatów, polityków, ekspertów.

Konkurs Top Inwestycje Komunalne to doroczna inicjatywa serwisu Portalsamorzadowy.pl i Grupy PTWP. Celem konkursu jest niezmiennie wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych oraz docenienie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces, dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom.

- Konkurs już na stałe wpisał się w kalendarz ważnych samorządowych wydarzeń. Przy okazji kolejnych edycji zwracamy jednak uwagę na różne aspekty prowadzonych w samorządach inwestycji. W tej edycji interesowały nas nie tylko klasyczne inwestycje, ale także proekologiczne projekty antysmogowe oraz te, które rozwijają ideę smart cities– mówił Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisów portalsamorzadowy.pl i wnp.pl.

Prawidłowa ocena projektów Top 10 Inwestycji Komunalnych 2018 była możliwa dzięki Radzie Konsultacyjnej pod przewodnictwem prezydenckiego ministra Andrzeja Dery, która wsparła konkurs.

- Jeśli samorządowcy odnoszą sukces, to cieszyć powinni się mieszkańcy, bo samorządowcy przeprowadzają inwestycje dla swoich małych ojczyzn. Konkurs wpisuje się w trend rozwiązywania problemów, jakie doskwierają mieszkańcom. Jednym z głównych problemów jest walka ze smogiem, działania na rzez ochrony środowiska. Zgłoszono wspaniałe projekty i realizacje. Kapituła miała trudny wybór. Te samorządy, które wygrały mogą się szczycić - to najlepsi z najlepszych - podkreślał podczas gali minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Ze względu na szczególne zainteresowanie konkursem, przyznaliśmy tym razem nie 10, a 11 równorzędnych nagród

Projekty, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju gospodarki i mieszkańców, zasługujące zdaniem ekspertów na tytuł Top Inwestycji Komunalnej 2018 to:


- Rewitalizacja w Muzeum Śląskim w Katowicach

- Inwestycje drogowe w Rzeszowie

- Czyste powietrze - oddech dla Opola

- Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych we Wrocławiu

- Kompleksowa rewitalizacja terenów zdegradowanych Gminy Stężyca

- Elektrownia fotowoltaiczna w oczyszczalni ścieków w Wojkowicach

- Modernizacja systemu ogrzewania budynków w śródmieściu Gorzowa Wielkopolskiego

- Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu

- System energii odnawialnej w szpitalach woj. mazowieckiego

- Budowa Zbiorczej Drogi Południowej w Legnicy - etap II od ul. Wojska Polskiego do al. Rzeczypospolitej z budową mostu na rzece Kaczawa

- Zwiększenie dostępności do placówek wychowania przedszkolnego poprzez budowę przedszkola w Dzielnicy Kleszczówka w Żorach

- Dwupoziomowe skrzyżowanie w Lublinie (nagroda specjalna czytelników).

Pełny opis nagrodzonych inwestycji i więcej na temat konkursu Top Inwestycje Komunalne 2018 można znaleźć tu.

Laureaci podkreślali, że zwycięstwo w konkursie to potwierdzenie starań, a początki nie zawsze były łatwe.

- Projekt był bardzo odważny, były opory wystartować, ale nasza determinacja pokazała, że było warto. Został stworzony bardzo przyjazny system, mieszkańcy są zadowoleni - podkreślał Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, odbierając nagrodę.

Zwycięskie samorządy nie zamierzają spoczywać na laurach. 

- Program został świetnie przyjęty i planujemy jego kontynuację. Do 5 lat wymienimy wszystkie nieekologiczne źródła ciepła w mieście- zapowiadał Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

W konkursie wyróżniono nie tylko duże miasta.

- Słynęliśmy z tego, że mamy największy zakład karny w Polsce, teraz będziemy słynąć z bardzo ciekawej inwestycji. Innowacyjność projektu polega na tym, iż elektrownia fotowoltaiczna została wpięta bezpośrednio do oczyszczalni. Dzięki temu nie wykorzystujemy w ogóle czarnej energii. Co więcej, chcemy wybudować w oparciu o nią stację ładowania samochodów elektrycznych - opowiadał Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic. - Warto stawiać na gminy, które niekoniecznie są duże czy bogate - dodał.

Przedstawiciele Lublina podkreślali, że już sama nominacja to dla samorządowców wielki zaszczyt. Doceniono też głosy czytelników w internetowym plebiscycie.

- Nie wygrał Lublin, ale wszystkie samorządy, które starowały – podsumował Zbigniew Jurkowski, radny Lublina.

Laureatów plebiscytu wyłoniła Rada Konsultacyjna pod przewodnictwem Andrzeja Dery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, w składzie: Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich, Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, burmistrz Muszyny, Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl, Wojciech Kuśpik, prezes zarządu Grupy PTWP, wydawca, Bartosz Mysiorski, doradca zarządu, Fundacja Centrum PPP, Jan Olbrycht, europoseł, doktor socjologii, nauczyciel akademicki, ekspert, polityk i działacz społeczny, Robert Perkowski, burmistrz Ząbek, prezes Stowarzyszenia Związku Samorządów Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie", prezes Tarnowskich Wodociągów, Paweł Szaciłło, dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Ministerstwie Rozwoju, prof. zw. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Iwona Wieczorek, prezes Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich, starosta bocheński, Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!