Partnerzy portalu
Portalsamorzadowy.pl rozdał prestiżowe wyróżnienia dla najlepszych inwestycji w Polsce w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019 r. Uroczysta gala, podczas której uhonorowano najlepszych, odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


  • Konkurs to doroczna inicjatywa serwisu Portalsamorzadowy.pl i Grupy PTWP, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego - największego tego typu wydarzenia w Europie Środkowej. 
  • Celem konkursu jest wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych oraz uhonorowanie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces, dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom.
  • Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas XI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Uroczysta gala konkursu TOP Inwestycje 2019, która odbyła się 14 maja, zgromadziła wielu znamienitych gości - uczestników kongresu - samorządowców, dyplomatów, polityków, ekspertów, którzy przyjechali do Katowic, by wziąć udział w XI Europejskim Kongresie Gospodarczym. 

- Celem konkursu Top Inwestycje Komunalne niezmiennie pozostaje pokazanie skali inwestycji komunalnych oraz ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców. Przy okazji kolejnych edycji zwracamy jednak uwagę na różne aspekty prowadzonych w samorządach inwestycji - mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisu PortalSamorzadowy.pl. - Ten konkurs ma już 7 lat. Co roku przyjmujemy ok. 150 zgłoszeń, spośród których wybieramy najciekawsze inwestycje, które wyznaczają trendy w sektorze komunalnym. Przy okazji kolejnych edycji zwracamy jednak uwagę na różne aspekty prowadzonych w samorządach inwestycji. W tym roku na pierwszy plan wybiły się projekty związane z szeroko pojętą rewitalizacją - dodaje.

Prawidłowa ocena projektów Top 10 Inwestycji Komunalnych 2019 była możliwa dzięki Radzie Konsultacyjnej pod przewodnictwem prezydenckiego ministra Andrzeja Dery, która wsparła konkurs.

- To przyjemność być ponownie przewodniczącym Rady Konsultacyjnej i wybierać najlepsze inwestycje w całym kraju. Inwestycje, które ułatwiają życie mieszkańcom, wykorzystują nowe technologie, stwarzają nowe możliwości. Dzięki rewitalizacji w wielu samorządach powstają nowoczesne przestrzenie. Gratuluję wszystkim, którzy potrafią tchnąć nowe życie w obiekty, które wydają się bezużyteczne. Ponieważ zbliża się Dzień Samorządowca, korzystając z okazji składam Państwu serdeczne życzenia - mówił podczas gali minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Laureaci konkursu Top Inwestycje 2019 

Realizacja wieży ciśnień i budowa Parku Nauki w Ciechanowie

Rewitalizacja jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, jakim jest wieża ciśnień, rozpoczęła się w 2016 roku. Obok niej, ze środków własnych, Ciechanów wybudował dwukondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na park nauki. Powstały także alejki umożliwiające zabawę najmłodszym. Okoliczny teren został zagospodarowany zielenią. Wartość inwestycji wyniosła  10,9 mln zł.

- Bardzo dziękuje za to wyróżnienie, to dodatkowa motywacja, by pracować nad kolejnymi inwestycjami. Celem rewitalizacji była promocja turystyczna miasta i ten pierwszy krok udało się zrobić. Ta inwestycja była naszym lokalnym marzeniem. Wieża, zbudowana w latach 70. ubiegłego wieku długo niszczała, groziła zawaleniem. Udało się ją odnowić, obok powstał park, obiekt jest wyposażany i niebawem będzie służył mieszkańcom. Ale nie spoczywamy na laurach - mówił odbierając nagrodę Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa. - Na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym prezentujemy inteligentne pojemniki, które pomagają weryfikować sposób segregacji odpadów i liczymy, że za rok znów spotkamy się na tej gali - dodał. 

Zagospodarowanie nadbrzeża wiślanego w Płocku

Miasto zostało uhonorowane za zagospodarowanie płockiego nabrzeża z myślą o wypoczynku mieszkańców i turystów. Wykonane w ramach projektu prace obejmowały budowę promenady wiślanej wraz z falochronami, przebudowę ul. Rybaki, budowę ścieżki biegowej, budowę i przebudowę kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej. Wartość inwestycji wyniosła ok. 38 mln zł.

Inwestycja zdobyła również nagrodę internautów portalu samorządowego.

- Dziękuję za docenienie tego wyjątkowego projektu, z jednej strony rewitalizacyjnego, z drugiej turystycznego. Przez ten projekt miasto na dobre zwraca się w kierunku rzeki - mówił odbierając nagrodę Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.  

Kompleksowa ochrona powietrza gmin związku dorzecza Wisłoki

Nagrodzone przedsięwzięcie składa się z trzech projektów w poszczególnych gminach. Pierwszy objął instalację  w budynkach mieszkalnych 630 kolektorów słonecznych i 475 instalacji fotowoltaicznych, pięciu pomp ciepła i dwóch kotłów na biomasę. Drugi to termomodernizacja energetyczna 26 budynków użyteczności publicznej, a trzeci - wykonanie kolejnych 746 instalacji kolektorów słonecznych i 392 instalacji fotowoltaicznych. Wartość inwestycji to 53 mln zł.

- Jestem bardzo wdzięczy za docenienie naszego Związku. Tak naprawdę te inwestycje, zgłoszone w 2018 r., to namiastka projektów, które realizowaliśmy. Miniony rok to głównie inwestycje wodno-kanalizacyjne, teraz to termojonizacja, przedsięwzięcia związane z ochroną powietrza. To europejski trend, a my idziemy za tym trendem unijnym - mówił podczas gali Grzegorz Reguła, zastępca wójta gminy Żyraków.

System węzłów przesiadkowych w Katowicach – etap I.

Nagrodzone przedsięwzięcie ma na celu rozwój przyjaznych dla środowiska i niskoemisyjnych systemów transportu miejskiego oraz promowanie mobilności miejskiej zgodnej z zasadami zrównoważonego transportu. Jako pierwsze uruchomione zostało w Katowicach Centrum Przesiadkowe „Ligota". Wartość inwestycji to ok. 200 mln zł.

- Miasto Katowice to nie tylko węgiel i stal. Dziś to nowoczesna metropolia. To był pomysł prezydenta Krupy na zrównoważenie transportu. Cieszę się, że centra przesiadkowe zaczynają służyć mieszkańcom – powiedział odbierając nagrodę Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. 

Biblioteka Mediateka 800-lecia Centrum Nauki w Piotrkowie Trybunalskim

Dzięki nagrodzonej inwestycji w murach Mediateki 800-lecia znajdą się wypożyczalnie i czytelnie dla dzieci i dorosłych, pracownie warsztatowe, gier komputerowych, sala odczytów i projekcji, strefa nauki w postaci dziedzinowych wystaw multimedialnych. Budynek ma formę ksiąg ustawionych na półce, przez co staje się czytelnym komunikatem i kodem architektonicznym, mówiącym o mieszczącej się w nim funkcji. Wartość inwestycji to 35,6 mln zł.

- Inwestycja, która zostanie oddana do użytku 14 czerwca, wpisuje się w projekt "Młode stare miasto". Nowoczesny obiekt nawiązuje do podzamcza, bo tam jest umiejscowiony, łączy się ze starówką miasta wyjątkowego, które miało wpływ na kształtowanie się parlamentaryzmu polskiego. Chcieliśmy, by taki nowoczesny obiekt, nawiązujący do tkanki historycznej tam powstał - mówił odbierając nagrodę prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak. 

Nowoczesny transport miejski w Inowrocławiu

Głównym celem nagrodzonego projektu jest rozwój i usprawnienie systemu transportu miejskiego w Inowrocławiu. Dzięki niemu ma nastąpić redukcja zanieczyszczenia powietrza poprzez poprawę efektywności (m.in. punktualności) linii transportowych - zwiększenie atrakcyjności transportu zbiorowego. Projekt objął m.in.: zakup autobusów elektrycznych, instalację biletomatów czy wymianę 25 wiat. Wartość inwestycji to 48,3 mln zł.

- To wyróżnienie bardzo dużo znaczy dla miasta i dla mnie osobiście. Inowrocław to miasto rozwijające się w sposób planowy. Na tym budujemy swoją przyszłość. Transport ekologiczny to być albo nie być, a Inowrocław nie ma się czego wstydzić. Może być przykładem dla miast europejskich - podkreślał podczas gali prezydent Inowrocławia Ryszarda Brejza.

Budowa mostu na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku

Miasto zostało wyróżnione za jedną z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych ostatnich lat - budowę zwodzonego mostu. Zapewni ona lepsze warunki dla rozwoju komunikacji zbiorowej, co wpłynąć może na ograniczenie negatywnych efektów wywieranych na środowisko naturalne Wyspy Sobieszewskiej przez indywidualny ruch samochodowy, wzrastający zwłaszcza w sezonie letnim. Wartość projektu to 64,3 mln zł.

- Most na Wyspę Sobieszewską, most na stulecie niepodległości, miał za zadanie osiągnąć rożne cele i myślę, że je osiągnął. W ten sposób udało nam się uhonorować 100-lecie niepodległości. Przede wszystkim jednak skomunikowaliśmy i realnie połączyliśmy z centrum miasta dużą dzielnicę, której brakowało szczęścia do inwestycji infrastrukturalnych, miejskich, komunalnych. Udało nam się uruchomić procesy gospodarcze, społeczne, zwiększyć znacząco aktywność inwestorów w tej części miasta - mówił podczas uroczystości zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz.

Kompleksowa termomodernizacja budynków w Zgierzu

Nagrodzona inwestycja jest pierwszym w Polsce nowatorskim, hybrydowym projektem partnerstwa publiczno-prywatnego dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Założeniem projektu jest przeprowadzenie głębokiej modernizacji energetycznej 24 publicznych obiektów oświatowych z terenu miasta, celem zwiększenia ich efektywności energetycznej. Obejmuje kompleksowe prace termomodernizacyjne i inne remontowe, w tym instalacji. Wartość inwestycji to 52,7 mln zł.

- Dla mnie to wyjątkowa nagroda, bo udało się nam zrealizować trudną formułę PPP. Podjęliśmy się tego, co do tej pory wielu samorządom się nie udawało. To było ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Dzisiaj możemy mówić o sukcesie, z którego jesteśmy dumni - mówił odbierając nagrodę prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski.

- To zaszczyt i satysfakcja odbierać nagrodę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Cieszę się, że obiekty, w których wykorzystane zostały najnowsze technologie, będą swoją estetyką zdobić miasto - powiedział Mariusz Ślęzak, prezes spółki Engie Technika Instalacyjna, partnera prywatnego inwestycji.

Kompleksowa przebudowa rynku w Chorzowie

Celem nagrodzonej inwestycji jest stworzenie w centrum Chorzowa nowej, przyjaznej przestrzeni miejskiej. Powstaną nowoczesne, przeszklone pawilony dla gastronomii, handlu i instytucji miejskich „przytulone” do przęseł estakady. Oprócz kawiarni i lokali handlowych będzie znajdował się tutaj punkt informacji turystycznej oraz miejska galeria sztuki. Zaplanowano 40 drzew i 3 tys. krzewów. Wartość inwestycji to 28,1 mln zł.

- Przez 40 lat Chorzów nie miał ryku, ale coś na kształt centrum przesiadkowego. Powstał pomysł, by przywrócić namiastkę tego, co było kiedyś rynkiem, czyli przestrzeń integracji pokoleń, gdzie można spotkać się, wypić kawę. To miejsce zaplanowane pod kątem wydarzeń kulturalnych, które ma charakter nowoczesny i nowatorski. Dziękuję całemu zespołowi, który pracował przy realizacji tego przedsięwzięcia i zapraszam 30 czerwca na pierwszą kawę - mówił podczas uroczystości prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Rekonstrukcja i rewitalizacja „Starego Kina” w Brennej z przeznaczeniem na Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” 

W 2018 roku zabytkowy budynek, pochodzący z lat 20. XX wieku, został poddany rewitalizacji, zyskując nowe funkcje kulturalne i społeczne, stał się miejscem, gdzie przez pryzmat zielarstwa prezentowana jest spuścizna górali Beskidu Śląskiego. Inwestycja została zrealizowana w ramach transgranicznego, polsko-czeskiego projektu „Beskid Śląski - wspólne dziedzictwo”. Wartość inwestycji to 3,1 mln zł.

- Jesteśmy najmniejszym samorządem, który dziś miał zaszczyt znaleźć się w gronie laureatów. Chciałbym podziękować radzie i zespołowi zaangażowanemu w ten projekt. Powstał on w ramach bardzo dobrej współpracy transgranicznej - powiedział wójt gminy Brenna Jerzy Pilch. - Uratowaliśmy 100-letni budynek. Odbieram ten projekt z wielka radością i z wielką pokorą. Hasłem naszej gminy jest siła natury, dlatego bardzo serdecznie zapraszamy do Brennej - dodał.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!