Partnerzy portalu

Trakt pieszo-rowerowy nad Nacyną w Rybniku zyskał kolejny odcinek

  • PAP
  • 23 marca 2023 - 16:52
Nowy odcinek bulwaru pieszo-rowerowego, będącego jednym z kluczowych elementów systemu tras rowerowych w Rybniku, oddano w czwartek do użytku. Bulwar wzdłuż przecinającej miasto Nacyny powstał od ul. Górnośląskiej w dzielnicy Niedobrzyce do ul. Sportowej w Niewiadomiu.
  • Zbudowany od podstaw odcinek ma 2 km długości i 4,5 m szerokości.
  • Rowerowy kręgosłup miasta zyskał kolejny ważny fragment w swoim przebiegu - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
  • Przygotowywane są projekty kolejnych odcinków, które połączą istniejąca infrastrukturę rowerową w mieście.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, zbudowany od podstaw odcinek ma 2 km długości i 4,5 m szerokości i nawierzchnię bitumiczną, jest oświetlony, a wzdłuż trasy ustawiono ławki i stojaki rowerowe. Prace za 8,85 mln zł wykonała firma Drogopol.

"Rowerowy kręgosłup miasta zyskał kolejny ważny fragment w swoim przebiegu. Bulwary nad Nacyną to dla wielu rybniczan atrakcyjna propozycja aktywnego spędzania czasu, to idealna trasa dla spacerowiczów, rowerzystów czy miłośników jazdy na rolkach, deskorolkach i hulajnogach" - powiedział, cytowany w informacji Skupień, prezydent miasta Piotr Kuczera.

"Ale ta trasa to coś więcej - budując kolejne odcinki, stwarzamy alternatywną możliwość przemieszczania się pomiędzy rybnickimi dzielnicami osobom, które chcą porzucić samochód na rzecz roweru i na co dzień poruszać się tym traktem do pracy czy szkoły" - zaznaczył Kuczera.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika (fot. M Koczy/UM Rybnik)
Piotr Kuczera, prezydent Rybnika (fot. M Koczy/UM Rybnik)

Pomysł budowy bulwarów nad Nacyną sięga przełomu lat 2014 i 2015

Miasto przypomina, że pomysł budowy bulwarów nad Nacyną sięga przełomu lat 2014 i 2015. Bulwary pomyślano wówczas jako ciąg pieszo-rowerowy, łączący tereny rekreacyjne w dzielnicy Stodoły z dzielnicą Niewiadom - z wykorzystaniem potencjału terenów wzdłuż Nacyny.

Dokumentacja projektowa odcinka łączącego ul. Rudzką z ul. Wierzbową oraz dalej ul. Budowlanych i Raciborską powstała w 2016 r.; inwestycję oddano do użytku w 2017 r. Równolegle w latach 2014-20 realizowane były roboty w ciągu ul. Rudzkiej prowadzące do powstania drogi rowerowej w dzielnicy Orzepowice, Chwalęcice oraz Stodoły.

W 2019 r. oddano do użytkowania odcinek drogi rowerowej wzdłuż Drogi Śródmiejskiej, będącej częścią południowego odcinka rybnickich bulwarów.

Przygotowywane są projekty kolejnych odcinków, które połączą istniejąca infrastrukturę rowerową

Przygotowywane są projekty kolejnych odcinków, które połączą istniejąca infrastrukturę rowerową, tj. odcinek pomiędzy ul. Górnośląską i ul. Droga Śródmiejska. Na realizację czeka odcinek drogi rowerowej w ciągu ul. Sportowej, który połączy oddany w czwartek odcinek bulwarów z Zabytkową Kopalnią Ignacy.

Ciekawostką jednego z pierwszych odcinków rybnickich bulwarów, oddanego w 2017 r. połączenia mostu na ul. Raciborskiej w ścisłym centrum do ul. Rudzkiej w północnej dzielnicy Orzepowice, jest przejazd pod ruchliwą ul. Kotuczą.

Obniżony względem innych części bulwaru przejazd pod mostem, którym śladem ul. Kotucza przebiega droga krajowa nr 78, zabezpieczono szlabanami uniemożliwiającymi przejazd rowerem w przypadku zalania odcinka bezpośrednio przylegającego do rzeki, przy podniesionym stanie wody.

Rybnicki samorząd sygnalizuje, że aby rowerzysta czy spacerowicz mógł wygodnie pokonać cały szlak wzdłuż rzeki Nacyny, od jej ujścia do niemal samych źródeł, do wykonania pozostaje kilka istotnych odcinków bulwarów.

Wciąż w trakcie uzgodnień z PKP PLK i gestorami sieci jest planowany tunel pod stacją Rybnik Towarowy. Będzie to kluczowa inwestycja, komunikująca południowe dzielnice miasta, które do tej pory przez linię kolejową mają utrudnioną możliwość dotarcia do śródmieścia.

Planowany przez miasto ok. 400-metrowy tunel pod kolejową stacją towarową ma być faktycznie przebudowanym istniejącym przepustem, którym pod torami przepływa Nacyna. Połączy z jednej strony ul. Okulickiego po południowej stronie torów, a z drugiej strony - przebiegając pod drogą regionalną Racibórz - Pszczyna kończyć ma się przy drodze rowerowej wzdłuż ul. Śródmiejskiej.

Rybnik w poprzednich latach sygnalizował, że do planowanego tunelu pod torami stacji Rybnik Towarowy chce zastosować podobny system, jak pod ul. Kotucza - zabezpieczający rowerzystów przed wjazdem do przepustu w czasie, gdy poziom lustra wody przekracza stan alarmowy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!