Partnerzy portalu

Trwa modernizacja stacji kolejowej w Skoczowie

  • PAP
  • Opublikowano: 11 lipca 2020 - 13:18 | Zaktualizowano: 11 lipca 2020 - 13:49
Trwa przebudowa stacji kolejowej w Skoczowie koło Bielska-Białej. Inwestycja jest elementem modernizacji trasy do Wisły Głębiec, której koszt wyniesie 460 mln zł - podały PKP Polskie Linie Kolejowe. Zakończenie prac nastąpi pod koniec 2021 r.

Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK poinformowała, że na stacji Skoczów, znajdującej się na trasie do Wisły, usunięto już stare tory i elementy sieci trakcyjnej.

"W Skoczowie widać nowe konstrukcje peronów. Są fundamenty lokalnego centrum sterowania, z którego będzie prowadzone zarządzanie ruchem pociągów. Wykonawca przebudowuje obiekty na szlaku Bronów - Skoczów, m.in. most na Wiśle w Skoczowie" - poinformowała Głowacka.

Jak wskazała, zakres robót wymaga zmian w kursowaniu pociągów. "Podróżni mają zapewnioną obsługę. Zastępcza komunikacja autobusowa kursuje na odcinkach Bielsko-Biała - Skoczów - Ustroń - Wisła Głębce oraz Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg - Chybie Mnich - Pierściec - Skoczów - Goleszów - Ustroń - Wisła" - wyjaśniła.

Przedstawicielka PKP PLK dodała, że stacja w Skoczowie wyposażana jest w pochylnie, które ułatwią dostęp na perony osobom z ograniczoną możliwością poruszania się.

"Przewidziano antypoślizgową nawierzchnię i ścieżki naprowadzające, które pozwolą na dogodniejsze dojścia osobom niewidomym i słabo widzącym. Będą dwa 200-m szersze i wyższe perony, co zapewni podróżnym komfort przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągów. Będą im służyły nowe wiaty, ławki, poręcze do odpoczynku na stojąco. Perony zyskają nowe oświetlenie, co wpłynie na bezpieczeństwo podróżowania" - podała Głowacka. Orientację ułatwią natomiast tablice i gabloty informacyjne. Zaplanowano też montaż stojaków na rowery.

Jak podkreśliła, remont szlaku do Wisły pozwoli pociągom jechać szybciej. "Efektem inwestycji będą krótsze podróże w Beskid Śląski. Z Katowic do Wisły Głębce podróżni pojadą ok. 100 minut, czyli o ponad 30 minut szybciej niż dotychczas" - zaznaczyła.

Zwiększy się też dostęp do kolei, a podróżni skorzystają z nowych przystanków, m.in. Skoczów Bajerki, z wygodnych peronów na siedmiu stacjach i dziesięciu przystankach - m.in. w Cieszynie, Goleszowie, Ustroniu i Wiśle Uzdrowisko. Przywrócone zostanie połączenie z Goleszowa do Cieszyna. Zwiększy się przepustowość linii.

Katarzyna Głowacka poinformowała, że wartość rewitalizacji linii kolejowych z Bronowa przez Bieniowiec, Skoczów i Goleszów do Cieszyna oraz Wisły Głębce to prawie 460 mln zł. 85 proc. pochodzi z funduszy europejskich. Zakończenie prac planowane jest do końca 2021 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!