PARTNERZY PORTALU

Offshore i rozwój branży stoczniowej - turystyczna gmina stawia na port

Offshore i rozwój branży stoczniowej - turystyczna gmina stawia na port
To i tak jest spory zastrzyk, każda z gmin uzdrowiskowych dostała po równo - mówi burmistrz Jacek Maniszewski o 5 mln zł z programu Polskie Uzdrowiska ( fot.UM Ustka)

Letni kurort, najstarsze uzdrowisko na Pomorzu - Ustka odlicza już dni do wakacji i przyjazdu turystów. Ale nie samą turystką miasto żyje. Drugim gospodarczym filarem Ustki jest port. - Firmy offshorowe, które będą stawiać swoje bazy serwisowe i rozwój branży stoczniowej to jest przyszłość - mówi burmistrz Jacek Maniszewski.
  • Pieniądze z programu Polskie Uzdrowiska władze Ustki przeznaczą na modernizacje jednej z ulic, by nadać jej zdrojowy charakter. 
  • Miasto już przygotowuje się do lata. Na turystów będą czekać imprezy, udogodnienia, połączenia kolejowe. 
  • Dużo będzie działo się, jeśli chodzi o inwestycje rządowe i przedsięwzięcia prywatnych firm w usteckim porcie. Miasto zaczynając szkolić kadry.

Ponad 240 mln zł pochodzących z czwartej edycji Programu Inwestycji Strategicznych - Polskie Uzdrowiska trafi do 50 gmin uzdrowiskowych w całej Polsce. Każda z nich otrzyma 5 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje poszerzające ofertę dla kuracjuszy i turystów. Na co konkretnie zostaną wydane w Ustce?

Jacek Maniszewski, burmistrz Ustki: Pieniądze przeznaczymy na modernizację ul. Kościuszki i fragmentu placu Wolności. Razem ze skrzyżowaniem to ostatnie takie niewyremontowane miejsce w starej części miasta, położone blisko morza. Dzięki inwestycji nabierze ono charakteru wcześniej wyremontowanych pięknych uliczek uzdrowiskowych.

Minister Szefernaker ogłaszając program mówił, że to pieniądze dla samorządów, które ucierpiały w czasie pandemii. Jak wiemy uzdrowiska, cała branża turystyczna ucierpiały bardzo mocno. Czy zatem 5 mln wystarczy na taką pomoc? Liczyliście na więcej?

- Biznes turystyczny rzeczywiście najbardziej ucierpiał w czasie pandemii. Byliśmy zamknięci w domach, co znacznie odbiło się na kondycji branży turystycznej. Czy liczyliśmy na więcej? To i tak jest spory zastrzyk, każda z gmin uzdrowiskowych dostała po równo. Potrzeby są zawsze duże, ale pieniądze zostaną spożytkowane z korzyścią dla miasta i turystów.

Mogę jednak powiedzieć, że nasze dochody, jeśli chodzi o opłatę uzdrowiskową, w 2021 r. wcale nie były takie małe i wyniosły 2,5 mln zł. W stosunku do roku 2020 odnotowaliśmy wzrost, ale tylko i wyłącznie dzięki zmianom poczynionym przy ściąganiu opłaty. W urzędzie jest osoba odpowiedzialna stricte za to zadanie, a rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom drugiej strony jest specjalna aplikacja. Korzysta z niej obecnie 435 inkasentów w 500 obiektach, jakie mamy w usteckiej bazie usług noclegowych.

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Większość rodzin z dziećmi już w ubiegłym roku wykorzystała bon turystyczny, który nakręcał ruch w branży, a ceny idą w górę. Jaki pana zdaniem będzie najbliższy sezon, są obawy o turystów?

- W mojej ocenie to będzie dobry sezon, jestem pełen optymizmu. Niepewna sytuacja w Europie sprawia, że Polacy preferują wypoczynek w kraju, tu czujemy się bezpiecznie. Nasi najwięksi przedsiębiorcy mówią, że sezon mają niemal zupełnie zapełniony już rezerwacjami, co też cieszy i nas ogromnie. Większość lokalnych biznesów, które wcześniej na czas pandemii musiało zawiesić swoją działalność, wróciła do gry i to z rozmachem.

W Ustce przygotowujemy się mocno do sezonu, mamy bogatą ofertę atrakcji, imprez. Rozpoczynamy już w połowie czerwca i przez całe wakacje do ostatniego dnia sierpnia będzie się u nas naprawdę dużo działo. Mocno nastawiamy się na rodzinne wczasy, hotele w naszym mieście nastawione są na takiego właśnie klienta.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (1)

  • antypisior , 2022-05-23 13:16:26

    Ja to nie mogę patrzeć na tych kartoflaków, Muller nie kartoflak ale to chyba niemiec

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!