Partnerzy portalu

Via Baltica: Niebawem ruszy budowa obwodnicy Łomży

Za kilka tygodni ruszy budowa pierwszej części obwodnicy Łomży na trasie S61 Via Baltica - od węzła Łomża Południe do węzła Łomża Zachód wraz z przebudową odcinka dk 63.
  • Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w środę (19 lutego) zezwolenie na realizację pierwszej części obwodnicy Łomży.
  • Odcinek Łomża Południe - Łomża Zachód to 7,2 km ekspresówki, ma być też przebudowany 8-km odcinek drogi krajowej nr 63.
  • Droga powstanie w standardzie ekspresowej, będzie miała nawierzchnię betonową. Inwestycja ma być gotowa do końca 2020 r.

Łącznie to kilkanaście kilometrów przyszłej drogi ekspresowej, która będzie przebiegać nowym śladem głównie na terenie powiatu łomżyńskiego i przez fragment powiatu zambrowskiego - poinformowano w środę na konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku. Będzie to początek budowy obwodnicy Łomży.

Odcinek Łomża Południe - Łomża Zachód to 7,2 km ekspresówki, ma być też przebudowany 8-km odcinek drogi krajowej nr 63. Dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciech Borzuchowski poinformował, że inwestycja ma kosztować 218 mln zł, będzie ją realizować forma Mota-Engil Central Europe SA.

Droga powstanie w standardzie ekspresowej, będzie miała nawierzchnię betonową. Do połowy marca firma ma przejąć od GDDKiA plac budowy - poinformował Borzuchowski. Inwestycja ma być gotowa do końca 2020 r.

Wydany w środę ZRID ma rygor natychmiastowej wykonalności, inwestycja będzie przebiegać przez ponad czterysta działek, a ZRID oznacza, że może ruszać procedura wycen tych nieruchomości i wypłat właścicielom odszkodowań za przejęcie nieruchomości pod budowę - poinformował wojewoda Bohdan Paszkowski.

Czytaj też: 36 dni na konsultacje publiczne projektu Programu budowy 100 obwodnic

Wojewoda dodał, że wydany w środę ZRID jest siódmym wydanym w związku z budową Via Baltica w Podlaskiem. Wojewoda podlaski ma jeszcze wydać ostatnią taką decyzję na drugi, zasadniczy odcinek obwodnicy Łomży: od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno, co - jak podkreślił Paszkowski - zamknie, zakończy procedury administracyjne związane z Via Baltica w regionie.

"(...) ta trasa staje się po prostu faktem" - powiedział o całej Via Baltica wojewoda Bohdan Paszkowski. Dodał, że Via Baltica na terenie województwa podlaskiego to 140 km drogi ekspresowej.

"Via Baltica jest szczególnie ważna dla mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej i wszystkich tych, którzy przemieszczają się przez tę część województwa. Czekaliśmy na tę inwestycję bardzo, bardzo długo, wiele lat" - podkreślił starosta łomżyński Lech Szabłowski.

Dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski poinformował, że w budowie jest już pięć odcinków S61 Via Baltica, za realizację których odpowiada białostocki oddział GDDKiA. Nie ma jeszcze wydanego ZRID na odcinek Łomża Zachód - węzeł Kolno; ma być w lipcu. Także wybrana w ponownym przetargu firma nie złożyła jeszcze wniosku o ZRID na odcinek Podborze-Śniadowo na Mazowszu. Zgodnie z umową ma na to czas do października 2020, umowa z wykonawca była zawarta na początku stycznia 2020.

"Mamy nadzieję, że (wykonawca) zrobi to szybciej niż przewiduje umowa" - dodał Borzuchowski. Wyjaśnił, że zależy to od tego, w jakim stopniu nowy wykonawca będzie mógł skorzystać z materiałów, które przygotowywał wcześniejszy (doszło do zerwania umowy-PAP).

Droga S61 ma stanowić jedną z polskich części trasy Via Baltica, czyli połączenia krajów nadbałtyckich z południową Europą. W Ostrowi Mazowieckiej będzie biegła w stronę Łomży, Szczuczyna, Ełku i Suwałk, do granicy Polski z Litwą w Budzisku. Tam będzie się łączyć z litewską drogą A5 w stronę Kowna, a stamtąd będzie wiodła do Rygi na Łotwie. Trasa w Polsce to łącznie 341 km.

Cała budowa od Podborza koło Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą jest podzielona na 11 odcinków. Za realizację większości odpowiada białostocki oddział GDDKiA, części olsztyński. Białostocki oddział GDDKiA odpowiada za realizację 91 km trasy S61 od Podborza do Szczuczyna w Podlaskiem oraz za budowę odcinka Suwałki-Budzisko. Za trzy odcinki Via Baltica powyżej Szczuczyna: Szczuczyn - Ełk Południe, Ełk Południe - Wysokie i Wysokie- Raczki odpowiada GDDKiA w Olsztynie. Budowa jest dofinansowana z UE i budżetu państwa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!