Partnerzy portalu

Via Carpatia z drugą jezdnią na Podkarpaciu? Umowa na Koncepcję Programową już podpisana

Prawie 3 mln zł kosztować będzie wykonanie Koncepcji Programowej na dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 (Via Carpatia) od Sokołowa Małopolskiego do Jasionki na Podkarpaciu. Dokument ma być gotowy w ciągu 18 miesięcy.
  • 13 maja na Europejskim Kongresie Gospodarczym został podjęty temat drogi Via Carpatia, która wciąż spędza sen z powiek. 15 maja w woj. podkarpackim została podpisana umowa z wykonawcą koncepcji programowej na dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 (Via Carpatia) od Sokołowa Małopolskiego do Jasionki.
  • Dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA Bogdan Tarnawski przypomniał, że w ramach Koncepcji powstanie dokumentacja, która pozwoli uzyskać Dyrekcji decyzję środowiskową.
  • "Głęboko wierzę, że jesteśmy na takim etapie, że budowy tej drogi nikt nie zatrzyma. Te marzenia, które kiedyś jeszcze wielu z nas miało, zaczynają się spełniać i realizować" - powiedział Poręba,  poseł PiS do Parlamentu Europejskiego.

Koncepcję wykona firma Mosty Katowice, z którą w środę (15 maja) w Stobiernej podpisana została umowa.

Obecny na uroczystości poseł PiS do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba, podkreślił, że decyzja o dobudowie drugiej jezdni na tym odcinku jest strategiczna z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortowego poruszania się całym szlakiem Via Carpatia.

Czytaj też: Via Carpatia coraz bliżej

"Ta inwestycja jest też odpowiedzią na prośby mieszkańców Podkarpacia, również miejscowości leżących przy tej drodze, aby ulepszyć jej parametry, aby zbudować dodatkowy pas. Po to, żeby można było się w sposób bezpieczny poruszać, aby tych zwężeń i mijanek tutaj nie było" - mówił.

Wyraził nadzieję, że inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z planem i po przygotowaniu Koncepcji Programowej szybko ruszy budowa dodatkowej jezdni.

Poręba podkreślił, że cały szlak ma mieć parametry drogi ekspresowej, czyli po dwie jezdnie w obu kierunkach. "Na tego typu mijanki, jakie są tutaj, nie powinno być miejsca i dzisiaj tę sprawę korygujemy" - zaznaczył.

Szef kampanii wyborczej PiS do PE powiedział również, że za dwa i pół roku przejezdny będzie cały odcinek S19 między Rzeszowem a Lublinem. Natomiast w przyszłym roku, jak dodał Poręba, ma się rozpocząć budowa tego szlaku na południe od Rzeszowa, w stronę granicy ze Słowacją.

Poręba przypomniał, że niedawno Parlament Europejski poparł nowelizację rozporządzenia w sprawie funduszu Łącząc Europę, który zakłada wpisanie trasy Via Carpatia na unijną listę inwestycji priorytetowych.

Oznacza to, jak podkreślił europoseł, że Unia Europejska oficjalnie uznała znaczenie tego międzynarodowego korytarza transportowego i wyraziła zgodę na wpisanie wszystkich odcinków transgranicznych, jak np. Rzeszów-Barwinek-Koszyce w poczet projektów finansowanych w ramach funduszu Łącząc Europę. W ramach tego instrumentu realizowane będą najważniejsze europejskie inwestycje transportowe w latach 2021-2027. Uwzględnienie Via Carpatia w finansowym instrumencie UE gwarantuje środki dla projektu.

Dodał, że kolejnym krokiem będą starania, aby wpisać Via Carpatia do sieci transportowej UE TEN-T.

"Głęboko wierzę, że jesteśmy na takim etapie, że budowy tej drogi nikt nie zatrzyma. Te marzenia, które kiedyś jeszcze wielu z nas miało, zaczynają się spełniać i realizować" - powiedział Poręba.

Dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA Bogdan Tarnawski przypomniał, że w ramach Koncepcji powstanie dokumentacja, która pozwoli uzyskać Dyrekcji decyzję środowiskową.

Podkreślił, że istniejące rozwiązanie komunikacyjne na tym odcinku, czyli 2+1 jest rozwiązaniem zgodnym z obowiązującymi przepisami technicznymi.

"Natomiast nie jest to na pewno rozwiązanie perspektywiczne, przyszłościowe, a przede wszystkim jest to rozwiązanie, które odbiegałoby w przyszłości od całego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia. Ponieważ cały ten szlak będzie budowany w parametrach 2x2, czyli po dwie jezdnie w obu kierunkach" - wyjaśnił.

Zdaniem szefa oddziału GDDKiA w Rzeszowie, koncepcja pozwoli udoskonalić to, co jest już zrobione. "Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości również ten odcinek będzie w pełni spełniał parametry drogi klasy S" - powiedział.

Tarnawski zaznaczył, że wykonawca koncepcji firma Mosty Katowice jest "gwarantem dobrego i terminowego wykonania zadania".

Oferta firmy wybrana została na podstawie trzech kryteriów: ceny oraz dwóch kryteriów pozacenowych - doświadczenie głównego projektanta drogowego i mostowego.

Spółka oprócz Koncepcji Programowej dla 15-kilometrowego odcinka S19 Sokołów Małopolski-Jasionka musi również m.in. opracować materiały do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.

W ramach Koncepcji Programowej wykonawca przygotuje m.in. opinię geotechniczną, dokumentację geologiczno-inżynierską, dokumentację hydrogeologiczną, plan działań ratowniczych oraz analizę i prognozę ruchu.

Koncepcja Programowa oraz decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach będą stanowiły materiały niezbędne do kolejnego etapu realizacji, czyli ogłoszenia przetargu w systemie projektuj i buduj na dobudowę drugiej jezdni.

Droga ekspresowa S19 będzie częścią planowanego szlaku międzynarodowego Via Carpatia, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Obecnie na Podkarpaciu kierowcy mogą korzystać już z ponad 30 km drogi ekspresowej S19. Na ponad 85 km tej trasy.

KOMENTARZE1

  • Polka lat 76 2019-05-15 17:36:08
    A ja marzę o Polsce zielonej ,kwietnej z ptasim spiewem z czystym lasem, Bez obskurnych ekranów , wyasfaltowanego kawalka ziemi.Budujemy głupcy autostrady,jestesmy trasa przelotowa z zach na wsch pełną tirów,ktore zabijają ludzi zatruwają spalinami,Polska płaci,,,za zanieczy...szczenie,,środowiska ,likwiduje się źyzne pola, wycina lasy pod expresowe drogi ,Wygoda ale nie dla Polski. Zamiast sie czepiać węgla ODBUDUJMY KOLEJE TIRY NA TORY,!!co mi z tego, ze coraz więcej ludzi ginie na autosttradach .Zawsze palono węglem ,domów z co býło niewiele i smogu nie było!! Drzewa zjadały co2 ale wycinaja glłupi Polacy.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!