Partnerzy portalu

W 2020 i 2021 r. przetargi na budowę obwodnic: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów

  • PAP / MIW
  • Opublikowano: 14 kwietnia 2020 - 13:12 | Zaktualizowano: 14 kwietnia 2020 - 13:28
W 2020 i 2021 r. mają być ogłoszone przetargi na budowę trzech obwodnic: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów na DK 8 Białystok-Augustów w Podlaskiem w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic w Polsce - podało we wtorek (14 kwietnia) Ministerstwo Infrastruktury.

Szef tego resortu Andrzej Adamczyk zaakceptował programy tych inwestycji - podało w komunikacie ministerstwo.

W Podlaskiem łącznie, w ramach programu budowy w kraju stu obwodnic, ma powstać pięć obwodnic. Oprócz trzech na drodze krajowej nr 8, planowane są także nowa obwodnica Augustowa w ciągu dk 16 i Zambrowa w ciągu dk 63 i dk 66 , ale na razie w ministerialnym komunikacie jest mowa o zatwierdzeniu programów obwodnic na drodze krajowej nr 8.

Ministerstwo podało, że dla obwodnic Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów, które znajdują się na trasie z Białegostoku do Augustowa są już decyzje środowiskowe, trwają prace nad ich koncepcjami programowymi.

"W przypadku obwodnic Suchowoli i Sztabina ogłoszenie przetargów na wybór wykonawców jest planowane jeszcze w tym roku, a roboty budowlane będą realizowane w latach 2023-2025. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy obwodnicy Białobrzegów jest planowane w trzecim kwartale 2021 r., a roboty budowlane będą realizowane w latach 2024-2027" - poinformowało ministerstwo.

Za realizację inwestycji będzie odpowiadał białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski poinformował we wtorek, że w zatwierdzonym programie inwestycji znajdują się informacje o zakresie inwestycji, czasie realizacji, szacunkowych kosztach. "Uzgodnienie Programu Inwestycji jest konieczne, aby można było realizować inwestycję budowlaną" - dodał.

Trzy obwodnice, które mają powstać na dk 8, mają być drogami o kategorii dróg głównych przyspieszonych. Łącznie powstanie 25 km takiej drogi. Obwodnice Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów mają wyprowadzić ruch ciężarówek poza te miejscowości, zwiększyć bezpieczeństwo, większa ma być również przepustowość dla ruchu trasy Białystok-Augustów i dalej do granicy z Litwą, mają też być uzupełnieniem przyszłej trasy S19 Via Carpatia w regionie.

"Droga krajowa nr 8 to jedna z najbardziej obciążonych ruchem ciężkim tras w Polsce. Mieszkańcy miejscowości, przez środek których przebiega, muszą codziennie zmagać się ze skutkami dużego natężenia ruchu - spalinami, hałasem i zatorami. Budowa obwodnic pozwoli na poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia w tych miejscowościach" - podkreśla cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obwodnica Suchowoli ma mieć 15,3 km i będzie biegła od wschodniej strony tego miasta, po tzw. nowym śladzie. Ma być również obwodnicą mniejszych miejscowości po trasie takich jak: Zagórze, Wysokie, Skindzierz i Chodorówka Nowa. Obwodnice Sztabina i Białobrzegów mają biec po północno-wschodniej stronie obecnej drogi nr 8. Obejście Sztabina ma mieć 4,5 km długości, Białobrzegów - 5 km - poinformowało ministerstwo.

Resort infrastruktury podał także we wtorek, że na mocy uzgodnionego aneksu, o 22 mln zł zwiększy się wartość umowy na budowę 24 km odcinka trasy S61 Via Baltica Suwałki-Budzisko. Wyjaśniono, że wynika to z aktualizacji kosztów związanych z wykupem gruntów przejmowanych pod tę inwestycję i wypłatą odszkodowań z tego tytułu.

Ministerstwo przypomina, że w ramach programu budowy stu obwodnic, do 2030 r. w Polsce powstanie łącznie ok. 820 km dróg. Szacunkowa ich wartość to ok. 28 mld zł. "Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego" - podał resort infrastruktury.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!