Partnerzy portalu

W Gliwicach stawiają na wielopoziomowe parkingi

Czy wielopoziomowe parkingi pomogą rozwiązać problem braku miejsc dla samochodów? Niebawem do użytku zostanie oddany największy taki obiekt w mieście, przy Instytucie Onkologii. Miasto bierze również pod uwagę powstanie kolejnych dwóch parkingów, w tym jednego w ścisłym centrum Gliwic.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Parking na terenie Instytutu Onkologii czeka już tylko na odbiory. Nie jest to oczywiście inwestycja miejska, jednak to pierwszy tak duży obiekt w naszym mieście – pomieści ponad 800 samochodów.

W 2018 roku oddano w centrum Gliwic inny, znacznie mniejszy wielopoziomowy parking wybudowany z samorządowych środków – na zbiegu ulic Mikołowskiej i Dunikowskiego. Budynek ma trzy kondygnacje, na których mieszczą się łącznie 84 miejsca parkingowe.

W przyszłości mogą powstać kolejne dwa takie obiekty

Pierwszy może znaleźć się w rejonie teatru. Niedawno zakończył się przetarg na wykonanie projektu dla zadania „Przebudowa skrzyżowania ul. Nowy Świat i Al. Sikornik przy Teatrze Miejskim”.

Z nazwy zamówienia niewiele co prawda wynika, jednak gdy wczytać się w dokumentację, wywnioskować można, że chodzi bardziej o uporządkowanie istniejących w tym rejonie miasta miejsc parkingowych, z uwzględnieniem możliwości przyszłego zlokalizowania tam parkingu wielopoziomowego. Sama organizacja ruchu na krzyżówce może, ale też wcale nie musi się zmienić.

– W opisie znajduje się informacja o konieczności rozeznania możliwości lokalizacji parkingu wielopoziomowego, pod który ma być „zabezpieczone” na przyszłość miejsce. Projekt parkingu wielopoziomowego, branżowo, to projekt obiektu kubaturowego, dlatego nie uwzględniono go w projekcie zagospodarowania parkingu, który jest projektem drogowym – wyjaśniała niedawno Anna Gilner, dyrektor ZDM w Gliwicach, w odpowiedzi na nasze pytania. Na dzień dzisiejszy nie posiadam wiedzy, czy będzie konieczność przebudowy skrzyżowania. Ma to określić właśnie ten projekt – wyjaśnia Gilner, gdy pytamy o docelową organizację ruchu w tym miejscu.

Parking również nad DTŚ?

Miejsca postojowe utworzone między ul. Dubois a terenem parkingu GCH wartości dodanej w estetyce centrum miasta nie stanowią. Jest to kolejny betonowy plac zastawiony samochodami, a nagrzewający się w okresie letnim. Okazuje się, że i tu mógłby powstać wielopoziomowy obiekt mieszczący zapewne o wiele więcej miejsc, niż obecnie mamy tu dostępnych. Ale czy powstanie?

Politechnice Śląskiej zlecono ostatnio wykonanie ekspertyzy technicznej nośności ścian szczelinowych tunelu w ciągu DTŚ dla zadania pn. Budowa parkingu wielopoziomowego nad tunelem Drogowej Trasy Średnicowej.
Koszt tej ekspertyzy to ponad 141 tysięcy złotych. Umowę zawarto pod koniec lipca br. Efektów prac specjalistów należy się spodziewać w końcówce stycznia 2023 – wówczas przypada termin realizacji zlecenia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!