Partnerzy portalu

W gminie Kolno powstanie ósme w regionie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W budynku po szkole w Glinkach w gminie Kolno (Podlaskie) powstanie ósme w województwie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Znajdą tam różną pomoc osoby z niepełnosprawnościami. We wtorek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i przedstawiciele władz gminy podpisali umowę w tej sprawie.
  • Wojewoda podlaski poinformował, że to ósma taka umowa zawarta w regionie, wkrótce będzie jeszcze podpisana dziewiąta z powiatem sokólskim.
  • Podkreślał, że ważne jest organizowane szerokich form pomocy i opieki dla osób z niepełnosprawnościami. "Takich ośrodków nam przybywa" - mówił Bogdan Paszkowski.
  • Przypomniał, że pierwsze centrum działa od lutego 2022 r. w gminie Łapy w Daniłowie Dużym, a drugie w Putkowicach Nadolnych w gminie Drohiczyn.

Urząd wojewódzki przypomina, że głównym celem programu, w ramach którego powstają centra opiekuńczo-mieszkalne jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Chodzi o to, aby mogły się rehabilitować, integrować społecznie, znajdować pracę, aktywizować się, usamodzielniać, lepiej funkcjonować w swoim środowisku lokalnym. W takich centrach korzystają z pobytu dziennego lub całodobowego.

Gmina dostanie centrum ok. 2,8 mln zł z Funduszu Solidarnościowego

W Glinkach, w budynku po szkole opiekę ma znaleźć 20 osób, z czego 7 całodobowo, a 13 w ramach pobytu dziennego. Gmina dostanie na ten cel ok. 2,8 mln zł z Funduszu Solidarnościowego. Centrum ma powstać do września 2024 r.

"Jest to ważna inicjatywa, ważne działania" - mówił wójt gminy Kolno Józef Wiśniewski. Dodał, że w gminie jest około tysiąca osób niepełnosprawnych, a co roku ok. stu osób dostaje orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, jest więc potrzeba uruchomienia takiego centrum. Dodał, że bez dofinansowania gmina nie byłaby w stanie zrealizować takiej inwestycji i sama by się jej nie podjęła.

Wójt gminy Kolno mówił, że osoby z niepełnosprawnościami borykają się na co dzień z wieloma różnymi ograniczeniami, a tworzone dla nich centrum pomoże im wracać do funkcjonowania w społeczeństwie, rehabilitować się. Zaznaczył także, że pracę w tym centrum znajdzie 11 osób.

Wiśniewski dodał także, że inwestycja w centrum w Glinkach dostała też dofinansowanie z rządowego programu dla terenów po byłych PGR-ach.

W dziewięciu Centrach Opiekuńczo-Mieszkalnych będzie 37 miejsc opieki całodobowej

Centra Opiekuńczo-Mieszkalne powstają także w gminie Perlejewo, we wsi Koce-Schaby w gminie Ciechanowiec, w Sokołach w gminie Stawiski, w gminie Krasnopol, w Pęchratce Polskiej w gminie Szumowo i w powiecie sokólskim. Wszystkie mają zacząć działać do końca 2024 r.

Z danych urzędu wojewódzkiego wynika, że łącznie w dziewięciu Centrach Opiekuńczo-Mieszkalnych będzie 37 miejsc opieki całodobowej i 129 dziennego pobytu - łącznie 166.

Łącznie wsparcie na ten cel będzie wynosić ponad 24,3 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!