Partnerzy portalu

W Gralewie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Gralewie w gminie Santok (Lubuskie) powstanie Centrum Opiekuńczo–Mieszkalne. Na jego budowę gmina otrzyma ponad 3 mln zł wsparcia z rządowego Funduszu Solidarnościowego. Ze swojego budżetu dołoży ponad 850 tys. zł – poinformowała Agnieszka Wiśniewska z Urzędu Gminy Santok.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będzie miejscem dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

Wójt gminy Santok Paweł Pisarek przy kontrasygnacie skarbnika gminy podpisał umowę z firmą Drew-Plast Dariusz Mazowiecki - wykonawcą Centrum Opiekuńczo–Mieszkalnego. Budynek ma powstać w ciągu 10 najbliższych miesięcy - dodała Wiśniewska.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będzie miejscem dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Będzie łączyło niezależne zamieszkiwanie ze wsparciem udzielanym przez wykwalifikowaną kadrę poprzez pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych.

Według wójta Santoka taki obiekt w gminie jest bardzo potrzebny, gdyż do tej pory osoby niesamodzielne z jej terenu trafiały do domów pomocy społecznej w powiecie gorzowskim i poza nim.

Wizualizacja Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Gralewie (fot. santok.pl)
Wizualizacja Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Gralewie (fot. santok.pl)

"Dzięki powstaniu centrum takie osoby będziemy mogli zatrzymać u siebie, co nie tylko znacznie ograniczy nam koszty ich utrzymania w specjalistycznych placówkach, ale też - a może przede wszystkim - pozwoli im być blisko swoich rodzin, środowiska i miejsca, które dobrze znają i dobrze się w nim czują" - zaznaczył Pisarek.

Z opieki w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Gralewie będzie mogło korzystać 20 osób

Z opieki w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Gralewie będzie mogło korzystać 20 osób - 13 w trybie całodobowym i siedem w trybie dziennym.

Centrum będzie pozbawionym barier architektonicznych parterowym budynkiem o powierzchni 400 mkw. Każde z jedno- i dwuosobowych mieszkań będzie miało własny węzeł sanitarny i socjalny, a także osobne wyjście na taras.

"Zgodnie z umową budynek ma zostać oddany do użytku w ciągu niespełna roku. Do prac zamierzamy przystąpić niezwłocznie. Już w przyszłym tygodniu zajmiemy się uporządkowaniem terenu" - powiedział generalny wykonawca inwestycji Dariusz Mazowiecki.

Gmina Santok jest jedną z dwóch gmin w woj. lubuskim, na których terenie powstaną centra opiekuńczo-mieszkaniowe. Pierwsze jest budowane w gminie Bogdaniec.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Gralewie to nie jedyna inwestycja ukierunkowana na osoby starsze i niepełnosprawne. Jeszcze w tym roku gmina będzie składała wniosek o dofinansowanie budowy Zakładu Aktywizacji Zawodowej - przekazała Wiśniewska.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!