Partner portalu

W Kielcach ulica Kaczyńskiego

 • PAP
 • 22 kwietnia 2010 - 18:04
Nowo powstająca w centrum Kielc ulica będzie nosić imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zdecydowali podczas czwartkowej sesji radni tego miasta. W uzasadnieniu uchwały napisali, że jest to hołd dla "wielkiego Polaka, który poświęcił życie na budowanie polskiej tożsamości".
Jak mówił wnioskodawca uchwały, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Słoń, samorząd Kielc dołącza w ten sposób do innych samorządów w Polsce i na świecie, które upamiętniły prezydenta oraz 95 innych ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskim.

- Jeśli za kilka lat rodzic będzie przechodził z dzieckiem tą ulicą to mam nadzieję, że na pytanie dlaczego ulica tak się nazywa rodzic opowie dziecku o 10 kwietnia. Nie chcę jako przewodniczący rady czekać kilkadziesiąt lat, tak jak to miało miejsce w przypadku zbrodni katyńskiej, żeby dla skweru w Kielcach nadać nazwę Pamięci Ofiar Katynia. Chcę to zrobić teraz, dla tego pokolenia, dla nas wszystkich - powiedział Słoń.

Przewodniczący rady miasta już 13 kwietnia podczas nadzwyczajnej sesji upamiętniającej ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu zapowiadał wniesienie projektu uchwały.

Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego połączy ul. Warszawską z Placem św. Wojciecha, na którym znajduje się najstarszy kielecki kościół pw. św. Wojciecha. Powstanie traktu już wcześniej było uwzględnione jako jeden z elementów rewitalizacji śródmieścia Kielc.

Miasto uzyskało zgodę na realizację inwestycji, wykonano projekt, rozpisano także przetarg na wykonanie przedsięwzięcia. Podczas czwartkowej sesji radni przegłosowali także dodatkowe pieniądze na inwestycję. Ulica ma być gotowa do końca roku.

Uchwała nie przeszła jednogłośnie. Kilku radnych, m.in. szef klubu SLD Robert Siejka argumentowało, żeby poczekać z jej podjęciem do momentu powstania ulicy. Podnoszono, że należy również upamiętnić prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który w ubiegłym roku został honorowym obywatelem Kielc. Radna PO Katarzyna Zapała argumentowała, by powrócić do tematu, gdy ulica będzie otwierana, bo jej zdaniem "pośpiech i chaos podejmowania uchwały nie pokazuje wielkości tej ulicy".

Ostatecznie za przyjęciem uchwały zagłosowało 20 radnych, przeciw - pięciu (klub SLD). Radni przyjęli podjęcie uchwały brawami.

W uzasadnieniu dokumentu można przeczytać, iż nazwanie ulicy imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest oddaniem hołdu "wielkiemu Polakowi, który całe swoje życie poświęcił na budowanie polskiej tożsamości oraz dumy narodowej".

"Jako prezydent Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej skutecznie bronił interesów Polski na arenie UE (), prowadził ponadto politykę porozumienia pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej (), walnie przyczynił się do poprawy stosunków z Izraelem, skutkującym obumarciem mitu o Polskim antysemityzmie. Zmusił świat do uznania zbrodni popełnionej na Polsce w Katyniu oraz Rosjan do zmierzenia się z własną przeszłością. Za wypełnienie tej misji zapłacił najwyższa cenę, cenę życia()" - czytamy w uchwale.
KOMENTARZE5

 • Starachowicczanin 2010-08-13 01:35:30
  Niech w samorządowych mieszkańcy Świętokrzyskiego zmobilizują się i PiS przejmie władzę w sejmiku województwa w Kielcach. Do urn i kreskować za PiS-em!
 • tak_pytam 2010-08-13 00:12:07
  Jedno małe pytanko: wiecie coś o Grupie Windsor ?
 • Burak z Kielc 2010-04-23 13:32:44
  A, co Edgar śp. to wiśnia i jemu się należy. Proponuje zmianę Placu Partyzantów na Plac PE Gosieckiego i ulicy Świetoktrzskiej na Aleje Gosiewskiego

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!